Юрківський В. М.

Бразилія. Географічне положення Бразилії. Природні умови Бразилії. Населення Бразилії

Бразилія

Площа – 8,5 млн. км кв.
Населення – 164 млн. чоловік.
Столиця – Бразиліа.
Державний устрій – федеративна республіка.
В адміністративному відношенні поділяється на 26 штатів і федеральну (столичну) округу.

Бразилія – найбільша країна Латинської Америки і одна з найбільших у світі. За площею і населенням вона посідає п'яте місце, а за обсягом ВНП – восьме. Разом з тим, Бразилія є слаборозвиненою країною з усіма характерними для Латинської Америки рисами: за ВНП на душу населення вона займає 37-ме місце в світі. У зовнішніх економічних відносинах Бразилія орієнтується на США та інші розвинені країни, але одночасно цей «тропічний гігант» є партнером і багатьох слаборозвинених країн.
Природні ресурси Бразилії дуже значні. Вони включають клімат, воду, гідроенергію, орні землі, пасовища і руди металів. Бідна країна на паливо. Більша частина території лежить між екватором і тропіком Козерога в екваторіальному, субекваторіальному і тропічному поясах. Традиційно її поділяють на п'ять великих частин: Амазонію, Північний Схід, Південний Схід, Південь і Захід.
Населення Бразилії в расовому відношенні дуже строкате. Його предками були і монголоїди, і європеоїди, і негроїди. Спочатку це були індіанці, португальці та негри. У XIX ст. в країну в'їхало багато німців, італійців, слов'ян, японців тощо. Імміграція в Бразилію продовжується і зараз. Офіційною мовою є португальська і Бразилія виступає як найбільша португаломовна країна світу.
Понад 80% населення зосереджене в 300-кілометровій зоні вздовж Атлантичного узбережжя на південь від екватора. Внутрішні райони, а вони становлять 9/10 загальної площі, належать до найменш заселених у світі. Людність 13 міст сягає 1 млн. чоловік. Для Бразилії, навіть більше ніж для решти країн Латинської Америки, характерні величезний розрив між багатством і злиденністю та значні абсолютні розміри злиденності. Два десятки мільйонів бразильців є безземельними і безробітними. Найболючішими залишаються проблеми неписьменності, антисанітарії, хвороб, голодування тощо.
Серед працюючого населення 17% зайняті в обробній промисловості і їхній внесок у ВНП становить 27%, у сільському господарстві, відповідно, 26% і 9%.