Юрківський В. М.

Нова Зеландія. Географічне положення Нової Зеландії. Населення Нової Зеландії. Маорі

Нова Зеландія

Площа – 271 тис. км кв.
Населення – 3,5 млн. чоловік.
Столиця – Веллінгтон.
Державний устрій: формально – конституційна монархія, фактично – парламентська республіка.

Нова Зеландія, як і Канада та Австралія, є колишньою переселенською колонією Великобританії і має з ними багато спільного. Територія Нової Зеландії, на перший погляд, невелика, але більша від території колишньої метрополії. Тобто, з розрахунку на душу населення Нова Зеландія більш ніж достатньо забезпечена земельними ресурсами. Заселялась Нова Зеландія пізніше від Канади й Австралії, і склад її переселенців був іншим. Ще в XIX ст. у Новій Зеландії вперше в світі запроваджено обов'язкове початкове безкоштовне навчання, надано виборче право жінкам, встановлені восьмигодинний робочий день, мінімальна зарплата, пенсійне забезпечення тощо. Електричне освітлення в новозеландських містах з'явилося раніше, ніж у Лондоні.
Сучасна Нова Зеландія належить до розвинених країн світу, має високий ІРЛП і високий рівень життя. Основою його є висока продуктивність праці, використання новітніх досягнень науки й техніки. Втім, у світовій економіці Нова Зеландія, як і Канада з Австралією, має аграрно-сировинну спеціалізацію.
Нова Зеландія лежить на двох великих островах, які отримали назву «Північного» і «Південного». Відстань в 1600 км відділяє їх від Австралії і 10 500 км від Каліфорнії США. Острови розділені протокою Кука завширшки 26 км, через яку здійснюється поромна переправа, прокладено підводні комунікаційні та електричні кабелі. Протяжність острівної країни з півдня на північ – 1600 км.
Головними природними ресурсами Нової Зеландії є її земля і клімат. Понад 55% території використовується для потреб сільського господарства і 1/4 вкрита лісом. Це помірний і субтропічний пояси з цілорічним достатнім зволоженням. Країна бідна на мінеральну сировину, але багата на гідро- й термальну енергію. Цінним ресурсом Нової Зеландії є її унікальні природні ландшафти: засніжені гори з льодовиками, фіорди, каньйони, гірські озера, річки і водоспади, узбережжя, вулкани та гейзери. Північний острів входить до шістки найвідоміших у світі районів вулканічної діяльності. Небезпеку для країни становлять землетруси.
Сучасне населення Нової Зеландії більше ніж на 85% складають нащадки переселенців з Британських островів і країну часто називали більш британською, ніж сама Британія. Систематична колонізація земель почалася в ЗО – 40-х роках XIX ст. Місцеве на той час населення – маорі (полінезійці австралонезійської мовної сім'ї) – переселились на острови в X-XIV ст. Зараз маорі налічується до 450 тис. чоловік, вони зберігають свою мову і культуру. Серед доєвропейського населення колишніх англійських переселенських колоній їх становище найкраще.