Юрківський В. М.

Характеристика економіки Нової Зеландії. Веллінгтон - столиця Нової Зеландії. Міста Окленд і Крайстчерч

Нова Зеландія

У містах проживає 84% новозеландців. Міста переважно невеликі, надзвичайно охайні, добре сплановані і забезпечені сучасною соціальною і культурною інфраструктурою. Найбільшими містами на островах є Окленд, Веллінгтон і Крайстчерч. У сільській місцевості розселення фермерського типу. В країні чудова мережа шосейних доріг і практично кожна сім'я має автомобіль.
Головним у господарстві Нової Зеландії є тваринництво. На островах 18 млн. га добре зволожених цілорічних пасовищ, 60 млн. овець і 10 млн. голів великої рогатої худоби м'ясного і молочного напрямків. Жодна країна не має такої кількості пасовищ і свійських тварин у розрахунку на одного жителя. На світовий ринок звідси надходить вовна (300-400 тис. т), баранина і ягнятина, яловичина, масло, тверді сири, молоко. Як їх експортер Нова Зеландія займає провідні позиції. Тваринництво в Новій Зеландії відзначають висока інтенсивність виробництва і висока продуктивність праці. В свій час з Європи на острови були завезені найкращі породи овець і корів, пасовища значно поліпшені людиною, багато сіяних трав. Розгалуженою є система сільськогосподарських наукових закладів і станцій. Широко використовується різноманітна сільськогосподарська техніка, включаючи й авіацію.
Найважливішою особливістю сучасного етапу розвитку господарства Нової Зеландії стала його диверсифікація. Значних розмірів набуло плодівництво (особливо вирощування яблук), промислове лісівництво і лісопереробна промисловість (виготовляють пиломатеріали, фанеру, папір, картон), гідро- та геотермальна енергетика, виплавка алюмінію і рибальство. Для власних потреб виробляють чавун і сталь, хімікати, добрива, нафтопродукти, машини й автомобілі, текстиль. В обробній промисловості вже вдвічі більше зайнятих, ніж у сільському господарстві. Урізноманітнюється й експорт. В імпорті головними є нафта і нафтопродукти, машини і транспортні засоби, наукоємна техніка. Географія зовнішньої торгівлі також зазнала змін. Домінуюча роль Великобританії в зовнішній торгівлі Нової Зеландії змінилась на більш широке коло партнерів – Австралію, Японію, США й ту ж Великобританію. Незважаючи на далекі відстані, зростає іноземний туризм, головним чином з Австралії, США і Японії.