Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Географічне положення України

Географічне положення

Бажано запам'ятати

Географічне положення України в цілому зручне, рівнинність її території, чорноземи, м'який клімат сприяють розвитку багатогалузевого господарства. Економіко-географічне положення держави може змінюватися з розвитком суспільства.

Додатковий матеріал

[1]. Математичними розрахунками встановлено, що географічний центр України знаходиться в точці з координатами 49° 01' пн. ш. і 31° 02' сx. д. Ця точка розміщена за 2 км на захід від м. Ватутіна (на 26 км на захід від м. Шполи Черкаської області).

[2]. Вигідне географічне положення території України сприяло розвитку торгових зв'язків із Середземномор'ям – центром світової торгівлі і культури середньовіччя. Одним із найважливіших міжнародних торгових шляхів був шлях «із варяг у греки». Візантія, Київська Русь і Скандинавія за середньовіччя підтримували торгові та культурні зв'язки саме цим шляхом. Він проходив Балтійським морем і Фінською затокою, по Неві й Ладозькому озері, р. Волхов до оз. Ільмень, а звідти по Ловаті та її притоках до Західної Двіни і далі через притоки Західної Двіни до Дніпра, потім по Дніпру до Чорного моря і вздовж західного берега Чорного моря до Константинополя.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. На контурній карті підпишіть країни, з якими межує Україна. Нанесіть на цю карту залізниці, які проходять через територію України за кордон.
2. Назвіть основні особливості географічного положення України. Яке значення для неї мають морські кордони?

Другий рівень
1. Яку роль у розвитку господарства і культури Київської Русі відігравав шлях «із варяг у греки»?
2. Чому вивчення природи і господарства кожної держави починається з її географічного положення?
3. Які зміни у географічному положенні України відбувалися протягом XX ст.? Оцініть з політичного й економічного погляду кордони України.
4. Як впливають на розвиток господарства України залізничні та автомобільні магістралі, що перетинають її територію?
5. Як впливає на економічний розвиток України її сусідство з Росією, Білоруссю та східноєвропейськими країнами?

Третій рівень
1 Користуючись відомим вам планом, схарактеризуйте фізико- та економіко-географічне положення своєї області (республіки) та адміністративного району.
2. Чому кожному громадянину важливо знати державні й етнічні кордони своєї країни?
3. Яке значення для розвитку країни має її географічне положення? Як впливає географічне положення України на її розвиток?