Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Транспортний комплекс. Повітряний і трубопровідний транспорт України

Транспортний комплекс

Важливою перевагою повітряного транспорту є швидкість. Проте обсяг вантажів, що перевозяться літаками, порівняно невеликий (чому?). Головна спеціалізація повітряного транспорту – перевезення пасажирів, а також вантажів, що швидко псуються.
Повітряними лініями Київ зв'язаний з багатьма містами України та країн близького і далекого зарубіжжя. Через територію нашої країни проходять важливі міжнародні повітряні лінії (на Прагу, Париж, Будапешт, Белград, Софію, Бухарест, Відень, Берлін, Нью-Йорк). З аеропорту Бориспіль відлітають літаки до Берліна, Будапешта, Варшави, Відня, Цюріха, Торонто, Лондона, Франкфурта, Мілана, Нью-Йорка, Парижа, Тель-Авіва. Основні повітряні лінії обслуговуються літаками ТУ-154, ТУ-134, АН-24, ЯК-42, ІЛ-62, «Боїнг» та ін. Ми маємо кілька аеропортів першого класу, здатних приймати важкі літаки (Київ, Харків, Сімферополь, Львів, Донецьк, Одеса). Створено українську національну компанію цивільної авіації. Це дало змогу освоїти нові зарубіжні маршрути: до Індії, Пакистану, Лівану, Сирії, країн Тихоокеанського регіону.

Трубопровідний транспорт призначений для транспортування нафти, газу та інших рідких, газоподібних та сипучих речовин. Це порівняно новий вид транспорту. Перший газопровід на території України Дашава – Стрий – Дрогобич почав діяти в 1924 р. Пізніше дашавський газ по трубопроводу транспортувався до Львова, Києва, Москви. У східній частині України споруджені газопроводи Шебелинка – Харків, Шебелинка – Брянськ (Росія), Шебелинка – Дніпропетровськ – Кривий Ріг – Одеса – Кишинів (Молдова).
По нафтопроводах в Україну транспортують нафту з російського Поволжя (Самара – Лисичанськ – Кременчук – Херсон – Одеса). Територію нашої держави перетинають також нафто- та газопроводи, якими експортуються нафта і газ у країни Західної Європи. Міжнародне значення мають нафтопровід «Дружба», газопроводи «Союз» і Уренгой – Помари – Ужгород. У перспективі буде збудовано нафтопровід з Азербайджану через територію Грузії до берега Чорного моря. Морем нафту доставлятимуть танкерами до України. За транспортування нафти і газу через територію нашої держави Україна отримує до 20% цих вантажів для власних потреб. На 1 січня 1998 р. довжина газопроводів становила майже 35 тис. кілометрів, нафтопроводів – 2,5 тис. кілометрів.

Транспорт вважають одним з головних джерел забруднення навколишнього середовища. На його частку припадає 60-70% хімічного і майже 90% шумового забруднення, що негативно впливає на здоров'я людини. Найбільшим забруднювачем атмосфери вважається автомобільний транспорт.