Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Транспортний комплекс України

Транспортний комплекс

Бажано запам'ятати

Україна має порівняно розвинуту транспортну мережу. Транспортний комплекс України – це сукупність усіх видів транспорту, об'єднаних між собою транспортними вузлами. До найбільших транспортних вузлів України належать Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Львів, Запоріжжя. Великими річковими портами є Київ, Запоріжжя, Херсон, Маріуполь, Керч. Аеропортами міжнародного значення є Київ, Сімферополь, Одеса, Донецьк. З-поміж автомобільних магістралей виділяються Київ – Москва, Київ – Санкт-Петербург, Київ – Львів, Київ – Брест (Білорусь), Київ – Дніпропетровськ.
Залізничний транспорт використовується для перевезення будівельних матеріалів, вугілля, залізної руди, металу, машин, нафти, добрив, зерна. Велика його роль у перевезенні пасажирів.
Автомобільний транспорт має більшу (порівняно із залізничним) собівартість перевезень, проте з успіхом використовується для доставки вантажів на короткі відстані. Має переваги у швидкості, забезпечує доставку вантажів у місце, визначене замовником.
Морський транспорт відіграє важливу роль в експортно-імпортних операціях. Він дешевший за попередні види транспорту.
Річковий транспорт взаємодіє з морським і залізничним. Основні види вантажів – цемент, пісок, руда, вугілля, металобрухт, зерно.
Повітряний транспорт використовують для перевезення пасажирів на великі відстані та вантажів, що швидко псуються. Його перевага – швидкість, недолік – висока собівартість.

Додатковий матеріал

[1] Максимальна швидкість різних видів транспорту нині становить: залізничний – 70 км за одну годину, автомобільний – 90, авіаційний – 900, морський – 20, річковий – 12, трубопровідний – 2 км за одну годину.

[2] Найбільшим портом – базою України на Чорному морі – є Одеса. Будівництво портових споруд тут почалося ще у 1794 р. У наш час сюди привозять джут, різноманітне обладнання, чай, фрукти, а вивозять зерно, цукор, нафтопродукти. З Одеси починаються морські пасажирські лінії до багатьох портів Чорного моря, а також до Марселя, Барселони, Венеції, Бейрута, круїзи по Середземному морю, до Канарських островів, берегів Західної Африки.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Назвіть особливості кожного виду транспорту.
2. Покажіть на карті основні морські порти України.
3. Який вид транспорту і чому є провідним у нашій країні?

Другий рівень
1. Які шляхи підвищення ефективності роботи різних видів транспорту ви можете запропонувати?
2. Що таке транспортний вузол? Назвіть найбільші транспортні вузли в Україні.

Третій рівень
1. Користуючись текстом підручника, визначте роль різних видів транспорту України у вантажообігу та перевезенні пасажирів.
2. Україна закупила свіжі овочі в Болгарії, труби великого діаметру в Німеччині, пшеницю в Канаді. Які види транспорту ви запропонуєте для доставки цих вантажів?
3. Які, на ваш погляд, екологічні проблеми пов'язані з роботою всіх видів транспорту?