Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Економічні центри східної частини України: Харків, Дніпропетровськ, Донецьк

Економічні центри України

Формування економічних районів завжди відбувається навколо великих міст – економічних центрів. Розглянемо найбільші економічні центри України.

Економічні центри східної частини України

Харків (понад 1,6 млн. чоловік) – друге за розмірами після Києва місто в Україні. Воно знаходиться на крайньому сході країни в басейні Сіверського Дінця і має вигідне економіко-географічне положення. Вперше згадується в 1655 p., коли тут почала споруджуватися фортеця для захисту Слобідської України.
Нині Харків – великий промисловий центр України.
Місто спеціалізується на випуску устаткування для електроенергетики, тракторів, літаків, двигунів, самохідних шасі, верстатів, інструментів, приладів, транспортних засобів, підшипників тощо. Розвиваються легка і харчова промисловість.
Харків – великий науковий і культурний центр. З 1805 р. тут працює університет, заснований з ініціативи українського вченого і громадського діяча В. Н. Каразіна. У місті зосереджені 150 науково-дослідних і проектно-пошукових організацій, 20 вузів, кілька театрів та музеїв.
Харків – обласний центр.

Дніпропетровськ (1,2 млн. чоловік) – економічний і культурний центр Придніпров'я (Мал. 90). Розташований на берегах нижньої течії Дніпра. Місто виникло в 1776 р. і дістало назву Катеринослав.
Дніпропетровськ є великим індустріальним центром. Розвинуті чорна металургія, хімічна промисловість, машинобудування, приладобудування, промисловість будівельних матеріалів, деревообробна, харчова і легка промисловість. Це – великий річковий порт і залізничний вузол.

Мал. 90. Дніпропетровськ

У Дніпропетровську створений Придніпровський науковий центр, інститути якого спеціалізуються на дослідженні проблем металургії, хімії, сільського господарства тощо. У місті працює 9 вузів, багато закладів культури (зокрема, музей Д. І. Яворницького, козацької історії та ін.).
Дуже гострою для міста є проблема екології, що пов'язано із застарілою технологією, відсутністю очисних споруд на багатьох підприємствах. Забрудненість повітря і вод набула критичного рівня.

Донецьк (1,1 млн. чоловік, до 1924 р. – Юзівка) – місто, розташоване в центральній частині Донбасу, у верхів'ї р. Кальміусу (Мал. 91). Виникло в 1869 р. як робітниче селище. Вузол залізниць, автомобільних шляхів, авіаліній.

Мал. 91. Донецьк

Донецьк – один з великих індустріальних центрів. Промисловий комплекс міста базується на місцевому вугіллі, довізній криворізькій руді, нікопольському марганці, ставропольському та оренбурзькому газі, а також на місцевій сільськогосподарській і мінерально-будівельній сировині. Виробничу структуру міста визначають такі галузі: вугільна (працює близько 20 шахт), металургійна, машинобудівна, металообробна. Значні можливості мають легка і харчова галузі, хімічна промисловість, промисловість будівельних матеріалів, електроенергетика та інші галузі. У Донецьку функціонують Донецький науковий центр Національної академії наук України, 7 науково-дослідних інститутів, 6 вузів (у тому числі університет), 3 театри, цирк, планетарій, Донецький будинок природи, краєзнавчий та художній музеї. Донецьк – одне з найбільш екологічно забруднених міст України.