Рожик М.Є. та ін.

Російська революція. Тимчасовий уряд та його внутрішня і зовнішня політика.

§3-4. Російська революція. Росія в лютому-жовтні 1917 року

Тимчасовий уряд та його внутрішня і зовнішня політика

Під час революції у Таврійському палаці зібралися члени Державної думи, утворивши Тимчасовий комітет, який очолив голова IV Думи, монархіст за переконанням, октябрист М. Родзянко. Спроба прихильників монархії замінити на престолі Миколу II його малолітнім сином Олексієм або великим князем Михайлом Олександровичем не вдалася. Монархія була приречена. Тоді 2 березня 1917 р. був утворений Тимчасовий уряд на чолі з князем Львовим. Міністром закордонних справ новоутвореного уряду став відомий учений-історик П. Мілюков, лідер партії кадетів. До уряду увійшли О. Гучков (як військовий і морський міністр він представляв партію октябристів), М. Терещенко, відомий український підприємець та ін. Міністром юстиції став есер О. Керенський. У Тимчасовому уряді головну роль почали відігравати кадети, котрі репрезентували основні сили російської буржуазії.
Після Лютневої революції у великих містах більшість в радах здобули меншовики та есери. Петроградську раду очолив меншовик Н. Чхеїдзе, лідер соціал-демократичної фракції у IV Думі. Крім нього, до неї увійшли: І. Церетелі, Ф. Дан, М. Скобелев, М. Лібер. Від партії есерів до столичної Ради увійшли О. Керенський, В. Чернов, А. Гоц та ін. Всі ці діячі мали значну підтримку і популярність серед радикально настроєних народних мас.
Прийшовши до влади, Тимчасовий уряд наштовхнувся на величезні труднощі. Він проголосив демократичні свободи, амністію політичним в'язням, оновив суд, а також розпустив царські репресивні органи. Однак боротьба між партіями призвела до того, що затягувалися вибори до Установчих зборів, які мали відіграти вирішальну роль у всіх революційних перетвореннях. В економічній політиці Тимчасовий уряд, попри усі намагання, не досяг успіху. Були створені земельні, узаконені заводські та фабричні комітети, сформоване міністерство продовольства, яке повинно було встановлювати й контролювати тверді ціни на продукті,
Міністерство праці мало регулювати взаємини між підприємцями та робітниками. Але цих заходів було замало, щоб задовольнити невідкладні потреби народу. Порушувалась збалансованість господарських зв'язків, зривалося постачання сировини і палива, падав рівень виробництва. Постачання зерна різко скоротилося, і денна норма хліба в обох столицях становила лише 500 г. Інфляція й безробіття дедалі більше погіршували становище робітників. Земля так і не була розподілена між селянами, національне питання в країні практично не вирішувалося. Тимчасовий уряд чинив усілякі перешкоди становленню національної незалежності України. Це відштовхнуло від нової влади народи колишньої імперії.
У зовнішній політиці основним було питання війни і миру. Воєнна розруха спричинила революцію, і народи Росії чекали на негайне припинення війни, проте Тимчасовий уряд, маючи союзницькі зобов'язання перед Антантою, не квапився укладати мирну угоду з Німеччиною. Нота П. Мілюкова 18 квітня 1917 р. щодо продовження війни викликала хвилю протестів і антиурядових виступів, які призвели до квітневої кризи і відставки першого уряду. 5 травня був сформований новий, на цей раз коаліційний кабінет, до якого увійшли есери і меншовики. О. Керенський, котрий став військовим міністром, розпочав підготовку до наступу російських військ на фронті. Наступ зазнав поразки. Це викликало чергову урядову кризу. Проти зовнішньої і внутрішньої політики Тимчасового уряду різко виступили більшовики. їх антиурядова пропаганда знаходила підтримку в народі.
Демонстрація, що відбулася 4 липня 1917 р. в Петрограді, засвідчила, що есерівсько-меншовицький уряд втрачає довіру людей. Демонстрацію було розстріляно, а більшовицьку партію оголошено поза законом. 24 липня 1917 р. був сформований другий коаліційний уряд, що також виявився неспроможним подолати труднощі, які переживала країна. Всі ці події призвели до того, що серед військових виникла змова. Її очолив генерал російської армії Л. Корнілов.