Рожик М.Є. та ін.

Індія у міжвоєнний період. М. Ганді

§33. Індія у міжвоєнний період

Документи

1. Із спогадів М. Ганді «Моє життя»
Для того, щоб спостерігати загальний і всюдисущий дух істини, треба уміти любити такі створіння, як ми самі. Людина, котра прагне цього, не може ухилятися від жодної з існуючих сфер життя. Ось чому моя відданість істині привела мене у сферу політики; без найменшого сумніву, а також з усією смиренністю я можу сказати, що той, хто твердить буцімто релігія не має нічого спільного з політикою, не знає, що таке релігія.
Злиття з усім живим на землі неможливе без самоочищення. Без самоочищення дотримуватися закону ахімси – пуста мрія. Хто не чистий душею, ніколи не досягне бога. Тому самоочищення мусить стати очищенням у всіх сферах діяльності. І очищення дуже впливове: воно неминуче веде до очищення оточуючих. Однак дорога до очищення терниста й крута. Для досягнення досконалої чистоти слід повністю очиститися від пристрастей у думках, словах і вчинках, стати над протиборствуючими пристрастями любові і ненависті, захоплення і відрази. Знаю, що незважаючи на наполегливе прагнення цього, я поки що не досяг цієї потрібної чистоти...
Доки людина вільно, без примусу не поставить себе на найостанніше місце серед ближніх, доти немає для неї порятунку. Ахімса – найостанніша ступінь смирення.

Ганди М. Моя жизнь. М, 1969, с 430.

2. Із звернення М. Ганді до індійських революціонерів. Грудень 1924 р.
«Якщо ви відчуваєте хоча б якийсь жаль чи дружні почуття до голодуючих мільйонів, знайте, що ваше насильство не принесе їм користі. Ті, кого ви хочете скинути, краще озброєні і набагато краще організовані, ніж ви. Вам слід турбуватися тільки про ваше власне життя, ви не маєте права нехтувати життям ваших співвітчизників, у яких немає бажання помирати смертю мучеників. Ви знаєте, що цей уряд розглядає бойню в Джалліанвала банх як законний засіб самозахисту... Те, що справедливо для інших країн, непридатне для Індії».

Цит. за: Райков А. Национально-революционные организации Индии в борьбе за свободу. 1905-1930 гг. М, 1979, с. 171.

Запитання і завдання

1. Які заходи англійських колонізаторів сприяли розгортанню масового національно-визвольного руху в Індії після першої світової війни?
2. Які форми боротьби були характерні для індійських міст у 1918-1921 pp.?
3. Опишіть систему поглядів М. Ганді. Як ви розумієте вчення ахімси?
4. Які форми антиколоніальної боротьби практикував Індійський національний конгрес?