Рожик М.Є. та ін.

Періодизація Другої світової війни

Розділ 13. Друга світова війна
§45. Початок Другої світової війни. Події 1939-1941 років

Періодизація Другої світової війни

В історичній науці існують різні варіанти періодизації другої світової війни. У нашій країні її найчастіше поділяють на п'ять періодів.
Перший період охоплює проміжок часу з 1 вересня 1939 р. до 22 червня 1941 р. Він характеризується значними військовими успіхами Німеччини. Уже навесні 1941 р. гітлерівці окупували всю Західну Європу до Ла-Маншу й увесь Балканській півострів.
Другий період розпочався у червні 1941 р. нападом Німеччини на СРСР, а завершився у листопаді 1942 р., коли радянські війська перейшли в наступ під Сталінградом. Це був крах плану «блискавичної війни» Німеччини проти Радянського Союзу. З кінця 1941 р., у зв'язку з нападом Японії на тихоокеанські володіння США та Англії, військові дії велися у планетарному масштабі.
Третій період розпочався перемогою радянської армії під Сталінградом у листопаді 1942 р. і завершився у лютому 1943 р. битвою на Волзі, яка ознаменувала корінний перелом у ході другої світової війни, остаточно закріплений у битві під Курськом (липень-серпень 1943 р.), та успішними операціями англо-американських військ у Північній Африці та Італії.
Четвертий період розпочався у січні 1944 р. вступом радянської армії у Західну Європу та відкриттям другого фронту і закінчився розгромом і капітуляцією Німеччини у травні 1945 р.
П'ятий період, завершальний, припадає на літо і закінчується розгромом Японії та її капітуляцією у 1945 р. Це був кінець другої світової війни.