Дрібниця В.О.

Умови національно-культурного відродження в Україні в XVI – першій половині XVII століття. Острозька академія

7.2. Умови національно-культурного відродження в Україні в XVI – першій половині XVII століття. Острозька академія

У XVI – першій половині XVII ст. розпочалося національно-культурне відродження України. Воно проходило в тяжких умовах іноземного поневолення – більшість українських земель входило до складу католицької Польщі. Перші симптоми національно-культурного відродження з'явилися у релігійній сфері. Братства, що з'явилися у цей час стали на обороні національно-релігійних інтересів українців. їх діяльність співпала з поширенням ідей Реформації в Європі, посиленням інтересу до власної мови, літератури, історії. Братства, збираючи кошти, розбудовували освіту, дбали про культуру українського народу. В цей час посилюються зв'язки української культури з європейською, що безумовно збагатило першу – українська культура просякнута ідеями гуманізму. Видатними вченими-гуманістами, які здобули високу освіту в Європі є Юрій Дрогобич, Павло Русин, Станіслав Оріховський.
Національно-культурному відродження сприяла Берестейська унія, оскільки викликала хвилю полемічної літератури на захист православ'я.
Великий внесок у справу захисту православ'я, а отже і українського національно-культурного відродження, зробила Острозька академія. Відкрита на кошти православного князя Костянтина-Василя Острозького 1576 p., вона згуртувала у своїх стінах видатних письменників і вчених свого часу. В Острозькій Слов'яно-греко-латинській академії здобували православну освіту, тут було видано «Острозьку Біблію» Івана Федорова. Ректором академії був Герасим Смотрицький, а працювали викладачами випускники європейських університетів, відомі культурні діячі А. Римша, В. Суразький, Д. Наливайко, І. Вишенський, К. Лукаріс. Академію закінчили видатні політичні і церковні діячі – гетьман П. Сагайдачний, митрополит І. Борецький. Протягом 60 р. в академії навчалося близько 500 осіб.