Дрібниця В.О.

Міжнародні зв'язки Київської держави за часів Ярослава Мудрого. Богдан Хмельницький – видатний полководець, творець Української козацької держави

11.1. Міжнародні зв'язки Київської держави за часів Ярослава Мудрого

Багато держав Європи були зацікавлені у встановленні сприятливих зв'язків з могутньою Руссю. Сам Ярослав був одружений на шведській принцесі Інгігерді, а його сестра Марія стала дружиною польського короля Казиміра.
Після русько-візантійської війни 1043 р. візантійський імператор Констянтин Мономах видав дочку Анастасію за сина Ярослава Мудрого князя Всеволода. Для укріплення міжнародних зв'язків заміж за кордон були віддані доньки Ярослава: Анастасія – за угорського короля, Єлизавета – норвезького, Анна – французького. Недарма Ярослава Мудрого називають «тестем Європи».
Династичні зв'язки сприяли залученню Русі до європейської політики.

11.2. Богдан Хмельницький – видатний полководець, творець Української козацької держави

Лідером національно-визвольних змагань середини XVII ст. став талановитий державний та воєнний діяч – чигиринський сотник, гетьман України Богдан-Зиновій Михайлович Хмельницький (1595-1657 pp.).
Хмельницький народився в сім'ї українського шляхтича, реєстрового козака, одержав гарну освіту в єзуїтському колегіумі, дослужився до генерального писаря реєстрового козацтва (саме його підпис стоїть на Куруківській угоді). Був два роки у татарському полоні, де вивчився турецькій мові. Приводом до його виступу проти польського панування стала особиста трагедія – шляхтич Чаплинський розорив хутір Хмельницького в Суботові, забрав його жінку та забив до смерті сина. На Січі він обраний гетьманом і розпочав бойові дії проти поляків. В ході війни у гетьмана визріла думка про побудову незалежної козацької держави. Уже у першому договорі з Польщею – Зборівському – йому фактично вдалося закріпити незалежність України. Його влада була визнана на території Київського, Чернігівського і Брацлавського воєводств. Козацький сотенно-полковий устрій було перенесено на новоутворену державу Б. Хмельницького.
Гетьман проводив активну зовнішню політику. Було встановлено зв'язки з багатьма державами Європи – Польщею, Московією, Швецією, Молдавією, Семигороддям, навіть Англією, а також Туреччиною, Кримом. Про популярність Богдана в Європі свідчить таке звернення до нього у листі вождя Англійської революції О. Кромвеля: «Богдан Хмельницький, Божою милістю генералісимус греко-східної церквії, вождь усіх козаків запорозьких, пострах і викорінювач польського дворянства, скоритель фортець, винищувач римського священства...».
Історичне значення діяльності Б. Хмельницького полягає в тому, що в ході Національно-визвольної війни було створено і визнано Українську козацьку державу – «Військо Запорозьке Низове», що стала історичною спадкоємицю Київської Русі. Україна була визнаною європейською державою.