Ягупов В.В.

Погляди Григорія Сковороди щодо виховного ідеалу

Григорій Сковорода звертав особливу увагу на виховання Людини, підкреслював необхідність прокладання людиною шляху до себе:

«Слухай, християнине з твоїм поганським серцем! Чи довго тобі лежати на землі! Чи будеш ти коли-небудь людиною? Не будеш – чому? Вернися ж у дім твій, о буйний чоловіче! Очисти спершу свою світлицю, знайди всередині себе світло, тоді знайдеш і біблійним сміттям засипану драхму...»

Надзвичайно мудрою є одна із його притч:

«Стародавній мудрець Едіп, вмираючи, залишає малолітньому синові в спадок історію під назвою «Сфінкс». Любий сину, ось тобі найкращий мій спадок. Прийми цю маленьку книжечку із правиці моєї; люби її, якщо хочеш любити твого батька; мене вшануєш, шануючи її. Носи її з собою і май у серці своєму, лягаючи і встаючи. Вона тобі плід принесе такий, як і мені, розумій – блаженний кінець життя твого. Не будь нахабним і безсовісним, ступай тихенько, життя є небезпечний шлях; привчай себе задовольнятися з малого, не наслідуй тих, хто розтрачує серце по зовнішності. Вчися збирати розсипані думки твої і повертати їх всередину себе. Щастя твоє всередині тебе, тут центр його закопаний: пізнавши себе., все пізнаєш. Не пізнавши себе, у пітьмі ходитимеш і лякатимешся страху, де його не було. Пізнати себе повно, пізнатися й здружитися з собою – це є невід'ємний мир, істина щастя і мудрість досконала. Ах, якби я міг тепер закарбувати на твоєму серці пізнання самого себе, але світло це осяває у пізньому віці, якщо хтось щасливий... Будь добрим до всіх. Не образиш і ворога свого, якщо хоч трохи намагатимешся себе пізнати... Звичайно, пізнаєш себе, якщо сильно прагнутимеш вникати всередину себе, сильно, сильно... лише цим врятуєшся від лютого мучителя».

Великий український філософ і педагог подає нам повну програму виховання людини, стрижньовими компонентами якої є добро, любов і самопізнання, що забезпечують само-актуалізацію людини у житті.

Отже, до змісту ідеалу українського виховання мають входити уявлення про найвищу досконалість, яка формувалась у свідомості громадян України протягом багатьох століть Основою цього ідеалу повинні бути, з одного боку, корінні суспільні інтереси українського народу – створення української держави та забезпечення її незалежності й недоторканності, а з іншого – Людина – духовно багата, розумово розвинута, фізично досконала особистість українського громадянина. Щоб не повторювати помилки минулого не формувати в українських громадян рабську психологію споживацького патріотизму, необхідно надавати перевагу Людині, яка перебуває «...на шляху пізнання Бога і само себе... Ідеал виховання – Людина... Людина, здатна зрозуміти, що відбувається з нею і навколо неї. Людина пізнаюча, людина добра, людина щаслива. Такий виховний ідеал бачимо ми, стоячи на плечах геніїв. Такий виховний ідеал вказує нам наш великий предтеча Григорій Сковорода, якби ми набрали трохи мудрості і сили та пішли за ним, він і довів би нас до славної істинної людини. Вона є воскресіння і життя наше. Повторимо за мудрецем його ж словами: «Куди тебе біс жене? Повернися в дім свій!», «Шляхи твої всередині себе закінчиш», «У тобі джерело життя».

Отже, мета й ідеал виховання діалектично взаємозв'язані.

«З ідеалу виводяться загальні та конкретні цілі виховання. Якщо він дуже віддалений, абстрактний і розмитий то цілі виховання з нього вивести важко, а то неможливо. При значній конкретизації, навпаки – ідеал підмінює цілі і втрачає свою привабливість взірця. Тому вживається поняття практичного (реального) ідеалу – узагальненого зразка вихованості у відповідності з існуючими уявленнями про виховану людину».

Необхідно оптимально поєднувати загальнолюдські та національні цінності у виховному ідеалі, надаючи перевагу першим. Але в той же час джерелом обгрунтування ідеалу українського виховання має бути сам народ, його історія, дух, традиції, цінності, менталітет і ментальність. «Людина на шляху пізнання Бога, Людина – єство і сутність України – ось наш ідеал».