Корсак К.В., Плахотнік О.В. Генеза використання енергетичних ресурсів (частина 2)

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Основи сучасної екології

Таблиця 9. Відносні витрати енергії для отримання одиниці валового національного продукту (доступно при скачуванні повної версії)

Ми глибоко переконані, що коли негайно і беззастережно не відмовимося від енергорозтринькуючих технологій і виробництв, то ніколи не наблизимося до середньої західноєвропейської зарплати. Конкурентоспроможність нашої продукції доведеться забезпечувати як мізерною середньомісячною платою робітникам (і ще меншою – вчителям, пенсіонерам, науковцям), так і дальшим руйнуванням і забрудненням довкілля.
Недовірливі можуть заперечити, що останні рядки табл. 9 видаються їм надто малоймовірними. Звернімося для арбітражу до рис. 22.
Тут зображено розподіл кількох розвинених країн за енергетичними витратами (вони відкладаються на вертикальній осі) і валовим національним продуктом, що припадає на одного жителя. Цей розподіл (з невеликими варіаціями) ось уже понад десять років входить в усі міжнародні економічні довідники, не викликаючи суттєвої критики чи заперечень експертів й економістів. Він придатний і нині (з корекцією на ту обставину, що удвічі "подешевшав" долар США).

Рис. 22. Зв'язок витрат енергії та валового національного продукту для різних країн (дані Світового банку) (доступно при скачуванні повної версії)

Цей розподіл експерти й економісти використовують для підтвердження вже висловленого твердження про приблизну пропорційність між валовим національним продуктом у розрахунку на одного жителя і рівнем загального енергоспоживання. Саме "приблизну", бо фізико-географічні умови, структура промисловості і звички населення роблять економіку Швейцарії, Японії, Франції дещо (в 1,5-2 рази) "економічнішою" від канадської чи американської.
Для нас суттєва та обставина, що, м'яко кажучи, "не дуже розвинені країни" представлені точками біля початку координат. І ми, на жаль, поки що перебуваємо у малоприємній зоні, яка позначена запитальними знаками: розтринькуємо енергію на рівні витрат німців, а живемо майже як ефіопи.
Для виправлення ситуації й переміщення України на протилежний бік від "середньої" лінії мало проголосити (навіть здійснити) принципи ринкової саморегульованої економіки. Для цього необхідні повна структурна перебудова й оновлення всієї нашої промисловості. А це і важко, і дуже довго. Ми повинні усвідомити, що на це може піти все наше продуктивне життя.

◄ Генеза використання енергетичних ресурсів (частина 1)

Зміст підручника "Корсак К.В., Плахотнік О.В. Основи сучасної екології"

Енергетичні ресурси Землі та України ►

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Основи сучасної екології