Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Економічні райони України. Висновки. Центральний та Причорноморський райони

За кількістю населення (2,8 млн чоловік) та промисловим потенціалом Центральний район займає одне з останніх місць серед економічних районів країни. Дещо кращі показники у нього щодо сільськогосподарського виробництва. Корисні копалини у районі порівняно незначні. Великі і різноманітні тільки запаси будівельного і декоративного каменю.
Провідні галузі – харчова промисловість, машинобудування і металообробка. У районі добре розвинутий АПК, що базується на багатогалузевому сільському господарстві. Найбільш розвинутими видами транспорту є залізничний і автомобільний. Великі промислові вузли Центрального району – Черкаський, Кіровоградський, Олександрійський, Уманський. З району вивозять:сільськогосподарські машини, обладнання для легкої і харчової промисловості, телевізори, хімволокно, азотні добрива, цукор, овочеві, фруктові і м'ясні консерви тощо. Дуже широко представлений імпорт району. Сюди ввозять практично все: від вугілля і бензину, гірничого устаткування) комбайнів, автомобілів до побутової техніки, трикотажних і швейних виробів, продукції АПК.
Найважливішою проблемою Центрального економічного району є досить низький рівень промислового розвитку областей. її можна подолати шляхом створення невеликих переробних підприємств і виробництв. Проблемами району є ерозійні процеси, боротьба з якими потребує значних коштів, а також радіаційне забруднення окремих частин району внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС.

За площею Причорноморський район посідає перше місце в країні, за кількістю населення (7,9 млн чоловік) – друге. Проте показник середньої густоти населення в районі нижчий, ніж у середньому в країні.
У районі немає значних корисних копалин. З освоєних велике значення мають залізні руди Керченського півострова, є перспективи щодо видобутку нафти і природного газу на шельфі Чорного моря. Незважаючи на те, що через територію району протікають Дунай і Дніпро, водними ресурсами він забезпечений недостатньо.
Провідними галузями господарства Причорномор'я є машинобудування і металообробка, харчова та легка промисловість. Рослинництво в районі розвинуте краще, ніж тваринництво. Провідну роль відіграє зернове господарство. Посівні площі в основному зайняті озимою пшеницею, кукурудзою, ячменем, просом, рисом.
У Причорномор'ї багато садів, виноградників, розвинуті огородництво та вирощування баштанних культур. АПК Криму спеціалізується на вирощуванні технічних і столових сортів винограду.
Майже все узбережжя Чорного моря придатне для рекреаційного освоєння, але рівень розвитку сфери обслуговування і облаштування в районі ще далекий від європейських стандартів. У районі розвинуті різні види транспорту. Велике значення мають водний, річковий і морський транспорт. Найбільшими промисловими вузлами району є: Одеський, Миколаївський, Херсонський, Каховсько-Бериславський, Сімферопольський, Севастопольський, Керченський, Саксько-Євпаторійський.
У Причорноморський район ввозиться більше продукції, ніж вивозиться. До Причорномор'я надходять: вода, електроенергія, вугілля, машини і технологічне обладнання, продукція легкої промисловості тощо.
З району вивозять: продукцію АПК (виноград, фрукти, вина, трояндова і лавандова олія, риба), устаткування для харчової промисловості, морські судна, тракторні причепи тощо.