Юрківський В. М.

Відень - столиця Австрії. Внутрішні відмінності і міста Австрії

Австрія

Внутрішні відмінності й міста. Головною частиною Австрії є її придунайські землі, на яких зосереджено понад 2/3 населення і економічного потенціалу країни.

Тут знаходиться столиця – Відень. Місто займає особливе місце в Австрії і в Європі. По-перше, Відень домінує в усіх сферах життя Австрії, є її головним фінансово-торговим, промисловим, транспортним, науковим і культурним центром. По-друге, і це головне, Відень протягом століть розвивався як столиця великої європейської держави. В цьому відношенні його можна порівняти з Парижем, Лондоном, Берліном, Римом і Мадридом.
Відень виник у І ст. н.е. на місці кельтського поселення як римський укріплений табір. Географічне положення його в долині Дунаю між Альпами і Карпатами було надзвичайно вигідним. У XVIII і XIX ст. він уславився як світовий центр освіти, літератури, музики і науки, веселого життя і розваг. Сучасна промисловість Відня уособлює промисловість країни в цілому. Специфічною рисою залишається виготовлення коштовних виробів, які відомі на світовому ринку під назвою «віденський шик» (модні жіночі сукні, вишукані меблі, музичні інструменти, фарфорові та ювелірні вироби, іграшки тощо). Віденський університет є одним з найстаріших у Європі, його засновано в 1365 р. Відень є місцем проведення міжнародних нарад і конференцій. Тут працюють Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), Організація ООН з промислового розвитку (ЮНІДО), Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) та інші міжнародні організації.
Відень і зараз є культурним центром світового значення. Він має надзвичайно багату культурну спадщину і славу одного з найкрасивіших міст Європи. Серед його пам'яток – собор Святого Стефана, палац Хофбург (колишня резиденція Габсбургов), палаци й парки Бельведер і Шенбрунн, парк «Віденський ліс». У місті багато театрів, музеїв, картинних галерей, площ, пам'ятників і фонтанів. Величезним є внесок Відня у світове музичне мистецтво.