Юрківський В. М.

Населення Румунії. Економіка Румунії. Промисловість Румунії

Румунія

Предками румунів вважаються стародавні фракійські племена даків, які були завойовані і романізовані Стародавнім Римом. Сучасна мова румунів належить до групи романських мов індоєвропейської мовної сім'ї. Вона близька до італійської, французької та іспанської. Румуни становлять 89% населення країни, ще 8% – це угорці і 2% – німці. Угорці і німці мешкають переважно в Трансільванії і Банаті. У Південній Буковині (повіти Марамуреш і Сучава) проживає до 60 тис. українців. Одночасно в сусідніх районах України живе понад 130 тис. румунів. Для групи придунайських країн (Словаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія, Югославія) характерним є наявність тут циган. В Румунії їх нараховується до 250 тис. чоловік. Румуни за своєю вірою є православними. Майже половина населення Румунії ще й досі живе в сільській місцевості. Найбільше місто – Бухарест (2,3 млн. жителів). Серед інших сім мають від 200 до 300 тис. жителів кожне. Середня густота населення становить 96 чоловік на 1 км кв В Карпатах вона значно нижча, а максимальна на рівнинах.

Напередодні другої світової війни Румунія була суто аграрною і дуже відсталою країною. Нині промисловість і будівництво, разом узяті, перевищують сільське господарство за кількістю зайнятих і створеним продуктом.
Особливістю енергетики Румунії є наявність на її території покладів нафти, природного газу і той факт, що вона базується на власних ресурсах. Використовують нафту, природний газ, кам'яне і буре вугілля, гідроресурси. Проте загальне виробництво і споживання енергії невисоке. До 1945 р. запаси нафти в Румунії вважалися найбільшими в Європі за межами СРСР і вона входила до складу важливих її експортерів. Зараз здійснюється політика заощадження власних ресурсів і частину нафти імпортують із Середнього Сходу Але Румунія, як і раніше, експортує нафтопродукти. Головні нафтопромисли і нафтопереробні заводи зосереджені навколо міста Плоєшті на північ від Бухареста. Серед гідростанцій найвідомішою стала побудована спільно з Югославією ГЕС «Залізні ворота» на Дунаї, в ущелині між Карпатськими і Балканськими горами.
У промисловості наголос зроблено на розвиток важкої індустрії. Старі металургійні центри в містах Решиці і Хунедоарі працюють на місцевій сировині. Вони були доповнені новим великим металургійним комбінатом повного циклу в місті Галаці на Дунаї, який орієнтується на імпортні, в тому числі й з України, залізну руду і кам'яне вугілля. В машинобудуванні головним стало виробництво сільськогосподарської техніки, обладнання для нафтової, легкої і харчової промисловості, транспортних засобів (автомобілів, рухомого складу залізниць, суден). Традиційними є лісозаготівля і деревообробка. За їх розмірами Румунія посідає перше місце в регіоні. Легка (текстильна і шкіряно-взуттєва) та харчова промисловість розвинені недостатньо і працюють переважно на внутрішній ринок.
Характерним є існування значної кількості промислових центрів. Найбільшим є Бухарест. «Другий ешелон» складають Плоєшті, Брашов, Клуж-Напока і Тімішоара.