Юрківський В. М.

Сільське господарство Румунії. Транспорт Румунії і зовнішня торгівля

Румунія

У сільському господарстві за вартістю продукції рослинництво займає перше місце. Головні зернові – кукурудза і пшениця, з технічних – соняшник і цукрові буряки. Розвинені плодівництво, овочівництво і виноградарство. Румунія, як і сусідні з нею Угорщина і Югославія, виділяється посівами кукурудзи. Це типова зернова культура в Дунайському басейні (Середньодунайська і Нижньодунайська рівнини). Але якщо в Угорщині кукурудза є вже переважно кормовою культурою, то в Румунії – все ще переважно продовольчою. Країни Дунайського басейну в регіоні об'єднує і культура винограду. Виноград потрапив сюди ще за часів Стародавньої Греції і Риму, кукурудза – лише в XVI-XVII ст. Обидві культури знайшли тут для себе сприятливе природне середовище.
Специфічну роль у тваринництві відіграє вівчарство. Базується воно на природних пасовищах у Карпатах і на Трансільванському плато. За поголів'ям овець Румунія поступається в Європі тільки Великобританії та Іспанії. Розводять також велику рогату худобу, свиней і птицю.
Продуктивність та інтенсивність сільського господарства в цілому є ще низькими. Найбільш інтенсивне воно на зрошуваних землях, площа яких перевищила 3 млн. га.

Головну роль у транспортній системі відіграє залізничний транспорт. Залізниці перетинають Карпатські гори в дев'ятьох місцях. Найнапруженішою є лінія Бухарест – Плоєшті – Брашов – Клуж-Напока. Значною є мережа нафто- і газопроводів. Автомобільний транспорт розвинений слабо. Так само і внутрішній водний. Дунай і Прут – переважно прикордонні ріки, а ріки, які стікають з Карпат, непридатні для судноплавства. Найважливішим для Румунії є 150-кілометровий відрізок Дунаю від гирла до портів Галац і Бреїла. Втім, значення Дунаю як міжнародної транспортної водної артерії для Румунії велике. Завершення будшництва каналів Дунай – Майн – Рейн (на території Німеччини) і Дунай – Чорне море в Румунії сприятимуть збільшенню транзитних потоків вантажів і пасажирів, зокрема туристів. Канал Дунай – Чорне море завдовжки 50 км з'єднав найкоротшим шляхом порт Констанцу з Дунаєм. Його будівництво завершено в 1984 р. Головним транспортним вузлом країни є Бухарест, дунайськими і одночасно морськими портами – Галац і Бреїла, чорноморським портом – Констанца.

Румунія експортує окремі види машин і обладнання, нафтопродукти, деревину, текстильні вироби і взуття, овочеві і фруктові консерви, виноградні вина. В імпорті найважливішими є промислове обладнання і транспортні засоби, залізна руда, вугілля і бавовна. Серед колишніх членів Ради Економічної Взаємодопомоги Румунія першою, ще в 60-ті роки, почала широко розвивати торгівлю з країнами Західної Європи. Зараз вони є її головними партнерами. В зовнішньому товарообігу України частка Румунії в 1995 р. становила 0,4%.