Юрківський В. М.

Транспорт Південно-Західної Азії

Південно-Західна Азія

Транспорт

Внутрішній транспорт регіону, за винятком Ізраїлю і західного узбережжя Перської затоки (якщо не брати до уваги нафтову транспортну інфраструктуру розвинений слабо і в кількісному, і в якісному відношеннях. Високою залишається частка доіндустріальних транспортних засобів. У 90-х роках були з'єднані залізничні мережі Ірану та Туркменістану (нова колія між містами Мешхед і Теджен). Проте проекти нових трансазіатських залізниць і автостради Стамбул – Сінгапур залишаються проектами.
Одночасно Південно-Західна Азія відіграє важливу роль у міжнародних повітряних і морських транспортних зв'язках. Через неї проходять повітряні траси, які з'єднують Західну Європу з Південною і Східною Азією та Австралією і Східну Європу, включаючи й Україну, зі Східною Африкою. Найзавантаженішими транзитними аеропортами є Дубай (ОАЕ), Тель-Авів, Бахрейн і Джідда. Останній спеціалізується на перевезенні паломників у Мекку.
Через регіон проходять два важливі міжнародні морські шляхи: з Середземного моря в Індійський океан Суецьким каналом і з Чорного в Середземне море протоками Босфор і Дарданелли. Суецький канал (офіційно це територія Єгипту, і канал є власністю цієї країни) – найбільший і найважливіший з міжнародних морських каналів світу. Щорічно ним проходить понад 20 тис. суден тоннажністю 350 млн. бр.-реєстр. т. Особливо велика його роль у транспортуванні нафти з басейну Перської затоки. Саме з цим пов'язана його реконструкція у 80-х роках. Поглиблення каналу (при довжині 161 км він не має жодного шлюзу) дало змогу підвищити тоннажність танкерів, які проходять ним. Крім того, збудовано потужний проміжний нафтопровід від Суеца до Александрії. Танкери-гіганти доставляють нафту в порт Суец на Червоному морі, а з порту Александрія її транспортують звичайними танкерами.
Босфор і Дарданелли – протоки, судноплавство якими регулюється міжнародною конвенцією в Монтре (1936 p.). Їх виняткова важливість для чорноморських держав, у тому числі й для України, безсумнівна. Сучасні проблеми виникають у зв'язку з тим, що Босфор (довжина 30 км, а ширина в найвужчому місці всього 750 м) тепер практично опинився всередині величезної міської агломерації Стамбула, і судноплавство ним потребує спеціального регулювання.

Внутрішні відмінності

У Південно-Західній Азії вони обумовлені як різноманіттям її природних умов, так і історичним минулим, розмірами окремих держав і рівнем їх сучасного соціально-економічного розвитку.