Юрківський В. М.

Природні умови Південно-Східної Азії

Південно-східна Азія

Господарська оцінка природних умов і ресурсів

У рельєфі і на континенті, і на островах переважають гори, вкриті вологими лісами. Значні площі заболочені. Тільки 17% території регіону використовується під орні землі, подальше збільшення їх частки практично неможливе. Головним природним багатством Південно-Східної Азії є її клімат. Вона лежить в субекваторіальному та екваторіальному поясах і має достатньо тепла і вологи для цілорічного землеробства, хоча в субекваторіальній частіші реалізація цієї природної можливості потребує штучного зрошення в сухий сезон.
Регіон багатий на родючі грунти. Вони представлені алювієм і грунтами вулканічного походження. Саме наявність тут цього ресурсу прояснює, чому вздовж екватора тільки Південно-Східна Азія має таке величезне населення. Найбільші масиви алювію відклалися в Долинах і дельтах річок Іраваді, Менаму, Меконгу, Хонгхи, а грунти вулканічного походження поширені на островах Ява, Лусон і Васайських. Регіон багатий на тверду тропічну деревину і є важливим постачальником її на світовий ринок. Внаслідок неконтрольованої вирубки і підсічно-вогневого землеробства лісовкрита площа за останні півстоліття значно скоротилася і виникло чимало екологічних проблем. Таїланд навіть був змушений заборонити вирубку деревини.
Мінеральні ресурси Південно-Східної Азії небагаті, особливо в розрахунку на одного жителя. Заслуговують на увагу поклади нафти на островах Калімантан і Суматра в Індонезії, у Малайзії і Брунеї та поклади олов'яних і вольфрамових руд. Проблема – брак паливних ресурсів у континентальній частині та на Філіппінах. Гідроенергоресурси дуже значні, але вони важкодоступні і не використовуються.