Юрківський В. М.

Сільське господарство Африки. Тваринництво

Африка

Сільське господарство Африки

На світовому ринку найбільше значення мають такі африканські продукти, як какао-боби, кава та арахіс. В Африці вирощується понад 2/3 какао-бобів світу. Головний ареал – жарке, вологе і густозаселене узбережжя Верхньої Гвінеї, основні країни-виробники – Кот д'Івуар, Нігерія і Гана. Географія кавового дерева ширша. Воно росте на межі екваторіального лісу і савани. Конфігурація його ареалів нагадує підкову, яка оточує басейн Конго. Головні країни-виробники – Кот д'Івуар, Ефіопія, Уганда, Ангола. Головні виробники та експортери арахісу – Сенегал, Нігерія, Судан. Експорт цитрусових, оливок, вина, ядер пальмових горіхів і натурального каучуку, тростинного цукру, тютюну, чаю, горіхів кеш'ю і бавовни є також важливим для тих чи інших африканських країн.

Тваринництво. Африка займає перше місце серед континентів за площею пасовищ (880 млн. га), але якість їх низька. Як правило, це сезонні пасовища зони саван. На континенті зосереджено 1/6 світового поголів'я великої рогатої худоби, овець і мулів, 1/3 поголів'я віслюків і кіз та 2/3 поголів'я верблюдів. Тобто частка Африки в світовому поголів'ї худоби вища від її частки в населенні. Але тваринництво на континенті відзначається екстенсивним характером, низькими продуктивністю й товарністю.
Дуже розповсюджені кочові методи з сезонними («великими») і неперіодичними («малими») міграціями тварин і людей в пошуках пасовищ і води. В Сахарі кочівники-бедуїни (їх більше 10 млн) випасають верблюдів, кіз та овець. В зоні саван (особливо в посушливих районах поблизу Сахари і на плато Східної Африки) такі народи, як фульбе, туареги, дінка, масаї та інші рухаються з пасовища на пасовище зі своїми стадами великої рогатої худоби, овець та кіз. Вони не займаються землеробством і худоба є їх головним багатством. Екваторіальна зона з її жарким і вологим кліматом та шкідливими комахами несприятлива для тваринництва. Місцеве населення розводить тільки птицю. На континенті практично відсутнє свинарство. Більш чи менш продуктивне тваринництво можна зустріти в країнах Магрибу і на півдні континенту.
І в Північній Африці, і на південь від Сахари основу харчування населення становлять продукти рослинництва. М'ясо споживається тільки в якихось особливих випадках. Їжа кочівників-скотарів складається з молочних продуктів. На континенті звичним явищем є білкове голодування. Тривалі посухи в Сахелі призводять до загального голоду і масової загибелі людей.