Юрківський В. М.

Промисловість Африки. Лісове господарство і рибальство

Африка

Промисловість Африки

Цей сектор відіграє незначну роль в господарстві Африки. В колоніальну епоху метрополії були зацікавлені лише в мінеральних багатствах континенту. Зараз розвиток обробної промисловості стримують вузькість місцевого платоспроможного ринку, нестача капіталів, кваліфікованих спеціалістів та іноземна конкуренція. Місцеві підприємства, як правило, не виходять за межі виготовлення найпростіших споживчих товарів. На відміну від Азії, Африка не має і розвиненого кустарно-ремісничого сектора. Як і раніше, вона залишається ринком збуту європейських, японських і американських споживчих товарів. Єдиною країною, де обробна промисловість набула сучасного розвитку, є Південно-Африканська Республіка. На неї припадає 2/5 всього промислового виробництва континенту. Про Єгипет, Туніс, Алжир і Марокко можна говорити як про нові індустріальні країни, де вартість продуктів сільського господарства нижча від вартості промислової продукції.
Найбільшим сектором промисловості Африки є гірничовидобувна. В ПАР на неї припадає 1/3, а в решті країн – 2/3 вартості всієї промислової продукції. Це експортний сектор, і його частка в загальному експорті континенту, якщо відкинути паливо, займає друге місце після продовольства та сільськогосподарської сировини. Найбільша роль Африки в постачанні на світовий ринок марганцю хрому, кобальту, ванадію, золота, платини та алмазів. Досить великим є також експорт урану, міді, бокситів, фосфоритів, азбесту залізних руд і вугілля. Експорт нафти і природного газу не перевищує 10% їх світового експорту, але за вартістю це 7/10 всього товарного експорту з континенту.
В Африці два значних газоносних басейни: Сахарський і Гвінейської затоки. Видобуток та експорт нафти і, частково, природного газу здійснюють Нігерія, Лівія, Алжир, Єгипет і Габон. Нігерія та Лівія – серед провідних нафтовидобувних країн світу. Важливими районами гірничорудної промисловості стали Марокко (видобуток фосфоритів), Західна прибережна Африка (видобуток залізних і марганцевих руд, бокситів, алмазів), «Мідний пояс» Конго (Кіншаса) та Замбії (видобуток мідних та кобальтових руд), Південно-Африканська Республіка (видобуток золота, платини, алмазів, хромових, ванадієвих і марганцевих руд, урану і кам'яного вугілля).
Гірничовидобувна промисловість Африки є сучасним виробництвом. У ній використовуються іноземні техніка і технологія, фахівці та капітали. Місцевими є природні багатства і дешева робоча сила. У цій сфері діють великі міжнародні концерни. Серед них найвідомішою стала компанія «Де-Бірс», яка контролює видобуток і збут алмазів.

Лісове господарство та рибальство Африки

Африка багата на лісові та рибні ресурси. Континент постачає на світовий ринок 1/4 тропічної деревини. Заготівлю її ведуть іноземні або змішані компанії. Район їхньої дії – прибережні країни Західної та Центральної Африки – Кот д'Івуар, Камерун, Габон, Конго (Браззавіль). В більшості ж випадків лісове господарство задовольняє місцеві потреби, в першу чергу в паливі. Поширені заготівля дикорослих лісопродуктів і збиральництво.
Головна зона африканського морського рибальства – атлантичний континентальний шельф, особливо в його південній та північній частинах. Сучасний риболовний флот і рибоконсервні заводи мають ПАР, Марокко і деякі інші країни. Риба, яка пройшла промислову обробку, йде на експорт. Прісноводну рибу виловлюють у Великих озерах, озері Чад та багатьох річках.