Юрківський В. М.

Західна прибережна Африка. Нігерія. Абуджа - столиця Нігарії. Місто Лагос

Західна прибережна Африка. Нігерія

Регіон включає 15 країн, які мають вихід в Атлантичний океан, з них дві острівні. Подрібнення політичної карти узбережжя пояснюється тим, що впродовж кількох століть тут існували численні опорні пункти різних європейських держав, засновані для проникнення вглиб континенту. В природному відношенні цю область називають Верхньою Гвінеєю. Її прибережна смуга шириною в 50-200 км зайнята екваторіальним лісом. Поєднання вологого екваторіального клімату з прибережним розташуванням – важлива перевага цієї частини Африки. Саме вона і є найгустіше заселеною, в середньому 60 чоловік на 1 км кв.
Початковим експортним товаром звідси були чорношкірі раби. В другій половині XIX ст. Їх замінили продукти екваторіального землеробства, а згодом і мінеральна сировина та паливо. Саме Західна прибережна Африка вивозить найбільше какао-бобів, кави, пальмової олії та пальмових горіхів, натурального каучуку і тропічної деревини, а також арахісу. Але вивіз цих продуктів вже дійшов свого можливого максимуму і цей регіон все більше випереджають його конкуренти в Південно-Східній Азії та Латинській Америці.
Нафта і природний газ нафтогазоносного басейну Гвінейської затоки і боксити – найважливіші місцеві мінеральні багатства. Гвінея з її 1/4 світових запасів алюмінієвої сировини стала одним з провідних експортерів бокситів та глинозему. Цей регіон багатий на гідроенергоресурси, і частина їх вже використовується, в першу чергу для алюмінієвої промисловості.

Найбільшою країною в західній прибережній Африці є Нігерія. Площа – 924 тис. км кв. Населення – 111 млн. чоловік. Столиця – Абуджа. Маючи приблизно однакову площу з Єгиптом, Нігерія має вдвічі більше населення і за цим показником займає перше місце в Африці і десяте в світі.
Нігерійці – негроїди, але вони розділені на 250 різних етнічних мовних груп. Найбільшими є хауса на півночі, йоруба на південному заході та ібо на південному сході. Половина населення – мусульмани. Іслам принесли сюди арабські купці через Сахару. Близько 2/5 жителів – християни. Негаразди на етнічному та релігійному грунті не раз приводили до воєнних сутичок. В період середньовіччя на території Нігерії існував ряд держав: Кано, Бенін та інші. І зараз нігерійці відомі своїми скульптурними виробами з теракоти, бронзи і дерева, своєю музикою та масками.
Нігерія – типова відстала африканська країна. Економіка її базується на аграрному секторі і добувній промисловості. Більше 2/3 працюючих зайняті в сільському господарстві. Обробна промисловість тільки створюється. Відкриття в 60-х роках XX ст. нафти в дельті Нігеру і на шельфі висунули Нігерію в групу головних нафтовидобувних країн світу. Зараз нафтова промисловість – найбільша за вартістю продукції галузь і головне джерело іноземної валюти. Проте населення країни занадто велике, щоб нафтові долари могли кардинально змінити його становище.
Територія Нігерії простягається з півдня на північ на 1000 км і знаходиться в різних зонах, які змінюють одна одну: екваторіальний ліс, волога високотравна савана, напівпустеля. В межах країни протікає Нігер і його найбільша притока Бенуе. Як наслідок, в країні виробляються експортні продукти як екваторіального лісу – какао-боби, пальмова олія і пальмові горіхи, натуральний каучук, так і саван – кава, арахіс, бавовна. Це стосується і споживчих культур: касава, ямс, рис і кукурудза, просо, сорго. Значне поголів'я великої рогатої худоби випасають у північній частині. Виловлюють морську і прісноводну рибу. Таке різноманіття сільськогосподарського виробництва стало причиною густого заселення території.
Найбільшим містом Нігерії, її головним торгово-фінансовим, індустріальним і культурним центром та морським портом є Лагос.