Юрківський В. М.

Західна внутрішня Африка. Центральна Африка

Західна внутрішня Африка

Регіон охоплює п'ять країн і є найменш заселеною частиною Африки. Його площа – 5 млн. км кв., а населення лише 35 млн. чоловік. Більша частина Західної внутрішньої Африки – це Сахара. Населення та економічна діяльність зосереджені в південній частині регіону. Головним заняттям населення в Сахелі є екстенсивне кочове скотарство. Випасають верблюдів, овець та кіз. Середньорічна кількість опадів на півночі Сахелю становить 100-350 мм, на півдні – 300-600 мм. Дощі випадають влітку, причому 80-90% вологи випаровується. Сильні посухи повторюються приблизно кожні 30 років і призводять до загибелі мільйонів голів худоби і масового голоду серед населення.
Землеробство можливе лише на півдні цього регіону – вздовж Нігеру з його так званою «внутрішньою дельтою» (ареал штучно зрошуваних земель) і навколо озера Чад. Врожайність зернових на незрошуваних землях – найнижча в світі – 2,7 ц/га Експортними продуктами цієї частини Африки є залізна руда 3 Мавританії та арахіс.
Тільки Мавританія має вихід до Атлантичного океану. Інші країни зв'язані з зовнішнім світом через Гвінейське узбережжя. Великих міст немає, але Нуакшот у Мавританії, Томбукту і Бамако в Малі, Ніамей в Нігері, Нджамена в Чаді, Кано в Нігерії – важливі історичні центри караванної торгівлі через Сахару і кінцеві точки транссахарських шляхів.

Центральна Африка

В цій частині континенту сім країн. Найбільшою з них за площею і населенням є Конго (Кіншаса). Центральну Африку майже повністю займають басейн Конго – одна з найбільших річкових систем світу – і екваторіальний ліс. Тільки на крайній півночі та півдні ліс переходить у савану. Залюдненість екваторіального лісу така ж низька, як і Сахари. Населення концентрується в небагатьох ареалах, де є більш чи менш родючі грунти. Прикладом можуть бути маленькі країни – Бурунді і Руанда, які лежать на плоскогір'ї з чорними тропічними грунтами і мають середню густоту населення понад 200 чоловік на 1 км кв.
На відміну від Верхньої Гвінеї та Південно-Східної Азії зона екваторіального лісу в Центральній Африці заглиблена в материк, є важкопрохідною і зв'язки її з узбережжям утруднені. Звідси порівняно невелика роль регіону в експорті продуктів екваторіального поясу. З мінеральних ресурсів експортне значення мають нафта Габону та Анголи. Конго (Кіншаса) є одним з провідних експортерів алмазів, а його частка в світових алмазних запасах дуже значна. Широко відомий і «Мідний пояс» на півдні Конго (колишня його назва «Катанга»). Кіншаса – столиця Конго (4 млн. жителів) – найбільше місто Центральної Африки і важливий торгово-транспортний вузол.