Юрківський В. М.

Країни Східної Африки

Східна Африка

Східна Африка охоплює вісім країн, рахуючи нещодавно відокремлену від Ефіопії Еритрею. Це вже так звана «Висока Африка». Звідси відсутність екваторіального лісу навіть на широті екватора. Всюди панує ландшафт субекваторіальної савани з більш чи менш тривалим сухим сезоном і періодичними посухами. Для Ефіопії характерна висотна поясність природи і господарства.
Країни Східної Африки відносять до найбідніших у світі. Середній ВНП на душу населення тут опускається до 130 доларів США. Мінеральні ресурси неістотні і мають лише місцеве значення. Експортуються тільки сільськогосподарські продукти: кава, чай, бавовна, сизаль. Кочове та напівкочове скотарство в савані залишається найважливішим заняттям населення. Землеробство поширене тільки там, де є родючі землі і природні опади або можливість штучного зрошення. Це Ефіопське нагір'я з його родючими грунтами вулканічного походження, береги озера Вікторія в Уганді й Танзанії, зрошувані алювіальні землі в долинах Нілу та його притоків у Судані. Ці ж території і найгустіше заселені. Найбільшими містами Східної Африки є столиці – Найробі (Кенія), Аддіс-Абеба (Ефіопія), Хартум (Судан), важливу роль відіграють портові міста Момбаса (Кенія) і Дар-ес-Салам (Танзанія).
Ще задовго до появи європейців Східна Африка мала тісні зв'язки з Південно-Західною Азією. На початку нашої ери в стародавню державу Аксум на території сучасної Ефіопії через південну Аравію проникло християнство і зараз 2/3 жителів Ефіопії є християнами. Пізніше через Східну Африку арабські купці вивозили не тільки золото й слонову кістку, а й чорношкірих рабів. При цьому «арабська» работоргівля не дуже поступалася «атлантичній». Мова суахілі відігравала в цьому процесі посередницьку роль. Вона зазнала значного впливу арабської мови і поширилася в Африці саме купцями і работорговцями.
У колоніальні часи в Кенії англійцями була зроблена спроба «білої» колонізації. Обрана місцевість, яка згодом отримала назву «Білого нагір'я», мала більш чи менш придатний для європейців клімат, хоча й лежала на широті екватора. Майже 2 млн. га родючих земель відібрали в африканців і передали європейцям. У післяколоніальні часи ця система розпалася.
Східноафриканська савана й досі є одним з найбільших ареалів Поширення диких тварин на земній кулі. Тут створені всесвітньо відомі національні парки Маунт-Кенія в Кенії, Серенгеті, Нгоро-Нгоро і Кіліманджаро в Танзанії, Рувензорі в Уганді та інші. Поширеною стала така нова форма міжнародного туризму, як «сафарі».