Юрківський В. М.

Характер міських і позаміських населених пунктів США

Сполучені штати Америки (США)

Населення США

Міста США, порівнюючи зі Старим Світом, молоді. Характерні їхні риси: прямокутне планування, розмежування вулиць на житлові й торгові, наявність ділового центру – «даунтауна» або головної вулиці – «мейнстріт», торгових і розважальних центрів. У великих містах даунтауни – це величезні території, спеціалізовані за своїми функціями – адміністративною, діловою, торговою, розважальною. Забудова даунтаунів висотна. Чим більше місто, тим більше висотних будинків і тим вони вищі. Хмарочоси вже існують у багатьох країнах і на всіх континентах, але вперше вони з'явилися в США і довгий час були їх специфічною ознакою.
Міське розселення в США пережило в другій половині XX ст. швидкий процес субурбанізації, або втечі в передмістя. Суть цього явища полягала в швидкому переміщенні населення і робочих місць з офіційних меж міста в передмістя. Зараз у передмістях живе 2/5 американців і зосереджена така ж частка робочих місць. Субурбанізація мала й свої соціальні наслідки. В передмістя переселялись тільки заможні сім'ї. Це «одноповерхова Америка», дуже благополучна за своїм виглядом і достатком. На противагу цьому внутрішні зони офіційних міст, між даунтауном та передмістям, з їх багатоповерховими кам'яними будинками, хаотичним переплетінням селитебних, виробничих, транспортних і складських територій перетворилися на осередки бідних верств населення: «бідних білих», негрів та іспаномовних. Частка негрів та іспаномовних у Нью-Йорку, Балтіморі, Вашингтоні, Детройті, Чикаго, Сент-Луїсі, Х'юстоні і Лос-Анджелесі в їх офіційних межах коливається від 45 до 75%. Внутрішні зони великих міст заслужили в США славу районів негрів, соціальних і расових конфліктів, злочинності та корупції.
Згідно з реаліями субурбанізації сучасні міські утворення в США поділяються на три типи: сіті, метрополітенський статистичний ареал (МCA) і консолідований MCA (KMCA). Сіті – це місто в його офіційних межах. Метрополітен – сіті з його передмістями, тобто те ж саме, що агломерація. Консолідований метрополітен – це два або більше метрополітенів, що зрослися.
Відповісти на запитання, скільки населення в тому чи іншому місті, – непросто. Так, власне Нью-Йорк – це 7,3 млн. чоловік, метрополітен Нью-Йорка – 8,6, а консолідований метрополітен Нью-Йорка – це 19,6 млн. чоловік. Для Чикаго, відповідно, 2,8, 7,7 та 8,5, для Лос-Анджелеса – 3,5, 9,1 та 15,3 млн. чоловік. Якщо орієнтуватися на офіційні межі, то в США дев'ять міст-мільйонерів. Якщо ж враховувати фактичний стан, то метрополітенів-мільйонерів 53 і їх кількість зростає. Чимало метрополітенів перетнули кордони двох, а то й трьох штатів. Деякі носять подвійну, а то й потрійну назву, яка включає назви головних ядер, що злилися. Часто назви маленьких, але всесвітньо відомих міст важко знайти на карті. Вони зберігають свою назву та офіційний статус сіті, але давно вже інтегровані в метрополітени. Так, Кембридж, в якому знаходяться Гарвардський університет і Массачусетський технологічний інститут, є нічим іншим, як одним з передмість Бостона і являє з ним одне ціле.
Містами в США вважаються всі населені пункти, в яких проживає понад 2500 чоловік, всі інші – сільськими. За таких умов 3/4 американців класифікуються як міські жителі і 1/4 (62 млн. чоловік в 1990 р.) – як сільські. Серед останніх лише 5 млн. живуть на фермах (фермерське населення невпинно зменшується, 50 років тому на фермах жило 30 млн. чоловік), решта живе в компактних поселеннях, працює не в сільському господарстві, а у вторинній чи третинній сферах, має міські побутові умови і веде міський спосіб життя. Це теж переважно «біла», одноповерхова і благополучна Америка. Чисельність її населення не зменшується, а навпаки, зростає за рахунок міграції з метрополітенів. За таких умов поняття «сільська місцевість», «сільські населені пункти» і «сільські жителі» значною мірою втратили в США свій сенс. Фактично населення поділяється на метрополітенське, позаметрополітенське і фермерське.