Юрківський В. М.

Економіка США. Загальна характеристика США

Сполучені штати Америки (США)

Загальна характеристика господарства США

Господарство США характеризується не тільки своїми величезними масштабами, а й найсучаснішою та комплексною структурою. Це твердження стосується не тільки господарства в цілому, а й усіх його галузей і підрозділів зокрема. В Первинній сфері зайнято лише 3,3% працюючих (у сільському господарстві, лісівництві й рибальстві – 2,8 і в добувних галузях – 0,5), у вторинній сфері – 22,4% (в будівництві – 6,0, в обробній промисловості – 16,4) і в третинній сфері – 74,3% (на транспорті в зв'язку, електроенергетиці і комунальному господарстві – 7,1 g торгівлі – 20,9, у фінансах та страхуванні – 6,7, в галузях обслуговування – 34,9 і в громадському харчуванні – 4,7). Такий розподіл трудових ресурсів є прогресивним і відповідає сучасним вимогам.
Ринкова економіка США поєднує державну, велику корпоративну / дрібну приватну власність. Державна власність включає багато інфраструктурних об'єктів (транспортних, комунікаційних, енергетичних, екологічних, медичних, освітніх та наукових), військове майно; державі належить 260 млн. га земель. Вирішальну роль в господарстві відіграють великі корпорації. Серед найбільших і найвідоміших у світі – «Дженерал Моторз», «Форд Мотор», «Ексон», «Філіпп Морріс», «Дженерал Електрік», «Уол-Март», «Кока-Кола», «Мерк», «ATT», «IBM», «Майкрософт», «Інтел» та інші. Дрібна приватна власність особливо поширена в роздрібній торгівлі, громадському харчуванні та обслуговуванні. Виникнення та розміщення дрібних підприємств здебільшого стихійні. Раціональність їх існування й розміщення здійснюється шляхом банкрутства неефективних. Великі державні й корпоративні підприємства розташовуються на науковій основі. Засобами державного впливу на всю економіку є оподаткування, дозвіл або заборона, субсидії, закупки продукції, регулювання цін та умов діяльності. Ці ж методи використовує влада штатів для приваблення виробництв, в яких вона зацікавлена, і створення нових робочих місць.
Важливими складовими господарства США в другій половині XX ст. стали наукові дослідження і військово-промисловий комплекс. Наукові дослідження більш як на 2/3 здійснюються лабораторіями корпорацій, решта поділяється порівну між урядовими закладами та університетами. Витрати на науку перевищують 170 млрд. доларів (1994 p.). Територіальна концентрація науки найбільша в Північно-східному мегалополісі (штати Род-Айленд, Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Пенсільванія і Мериленд), в Приозер'ї (штати Огайо, Мічиган та Іллінойс), а також у штатах Флорида й Техас, Каліфорнія і Вашингтон. Воєнні витрати досягають 310 млрд. доларів (1994 p.). Найбільші воєнні контракти отримують Північно-східний мегалополіс (штати Массачусетс, Коннектикут, Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Пенсільванія і Мериленд), а також штати Огайо, Міссурі, Вірджинія, Джорджія, Флорида, Техас і Каліфорнія. Витрати на наукові дослідження та урядові воєнні замовлення мають суттєве значення для цілих галузей і територій. За них іде боротьба і їх географія відображає географію елітних та найбільш динамічних територій. Одночасно скорочення урядових воєнних асигнувань негативно впливає на життя цілих міст і районів.
Внутрішній ринок завжди був головним у господарстві США. Він є найбільш ємним у світі як для споживчих товарів масового вжитку, дак і для продукції виробничого призначення, а також всілякого виду послуг. Водночас США користуються всіма вигодами міжнародного поділу праці. В експорті (це близько 8% ВНП) найбільше значення мають готові промислові вироби, значною є і частка сільськогосподарської продукції. В імпорті (10% ВНП) важливими є товари промислового призначення, автомашини, паливо і сировина, а також споживчі товари.
Торговий баланс США вже багато років є хронічно негативним. Його дефіцит покривається за рахунок доходів від іноземних інвестицій, туризму, пасажирських перевезень і різноманітних послуг (ліцензії, інформація, ділові послуги тощо), а також за рахунок доларової емісії.
Серед економічних партнерів США найважливішими є сусіди – Канада і Мексика, а також Західна Європа, Японія і нові індустріальні країни й території Східної Азії. Країни Західної півкулі першими відчули на собі економічну експансію США. Зараз між США та Канадою існує «спільний ринок» (фактично економічна інтеграція). Передбачається створення Північноамериканської зони вільної торгівлі у складі США, Канади та Мексики. Трансатлантичний напрямок експансії (СІЛА – Західна Європа) став для США важливим після першої світової воїни. Зараз все більшого значення набуває транстихоокеанський напрямок: США – Східна і Південно-Східна Азія та Австралія. Частка США в зовнішньому торговому обігу України в 1995 р. становила 3,8%.