Юрківський В. М.

Міста Піттсбург, Клівленд. Детройт - автомобільна столиця США

Внутрішні відмінності та міста США

Приозер'я США

Особливе місце в Приозер'ї та США в цілому займає Піттсбурзько-Клівлендський вугільно-металургійний район. Він розташований на стику штатів Огайо і західної Пенсільванії, витягнувшись з поденного сходу на північний захід. Базою його стало величезне родовище коксівного вугілля біля Піттсбурга, місцеві вапняки, вогнетривкі глини і промислові піски та довізна залізна руда з басейну озера Верхнього (а зараз і канадські залізні руди, які надходять глибоководним шляхом по річці Св. Лаврентія). Його продукція – вугілля, кокс, хімікати, чавун, феросплави, сталь, важкий прокат, важке промислове устаткування, листове та віконне скло, кераміка тощо. Розквіт району, який інколи називають «Американським Руром», прийшовся на останню третину XIX і першу половину XX ст.
Сучасна перебудова його звелась до технічної модернізації та оновлення структури. Чимало шахт і заводів закрито, в тому числі металургійні заводи Янгстауна – в свій час третього за виплавкою сталі міста країни.
Піттсбург (2,4 млн. жителів) – «Місто сталі», «Місто диму» колись було уособленням району. В роки другої світової віїгни в ньому виплавлялося сталі більше, ніж у Німеччині та Японії разом Узятих. І зараз Піттсбург та його оточення дають 1/5 коксу, 1/5 чавуну і 1/10 сталі в країні. Але роль вугілля і металу в житті міста значно зменшилась. Серед нових виробництв – комп'ютерні (програмування у воєнних цілях) і медичні послуги. Місто відоме штаб-квартирами і науковими лабораторіями промислових корпорації! і є Портом на річці Огайо.
Клівленд (2,9 млн. жителів) – порт на озері Ері, через нього Залізна руда йшла в район Піттсбурга, а звідти вугілля – на металургійні заводи на узбережжі озер. Як і Піттсбург – це значний металургійний центр, але його промислова структура більш різноманітна. Головна продукція – промислове обладнання та інструменти, промислова електроапаратура, автозапчастини тощо. Відомий він і як медичний та культурний центр.

Детройт (5,2 млн. жителів у консолідованому метрополітені). Це один з найбільших індустріальних центрів США – «Мотор сіті», «Автомобільна столиця світу». Тут знаходяться штаб-квартири дослідницькі лабораторії і заводи компаній «Дженерал Моторз», «Форд Мотор» і «Крайслер». В 50-ті роки в штаті Мічиган збирали 60% автомобілів США, в тому числі в самому Детройті – 40%. Незважаючи на деконцентрацію галузі, і зараз в штаті щорічно сходить з конвеєра більше 2 млн. тільки легкових автомобілів тут, а в самому Детройті на їх виробництві зайнято до 200 тис. чоловік.
Причини зосередження в Детройті автомобільної промисловості різноманітні. Крім вигідного розташування відносно металургійних центрів і масового національного ринку, свою роль відіграли й інші чинники. Тут у XIX ст. проходили наземні і водні шляхи на захід, місцевість була багата на ліси і славилась своїми фургонами і човнами. Винахід автомобіля зразу ж знайшов тут своїх прихильників і кваліфіковану робочу силу. Перша автомайстерня в Детройті була заснована в 1899 p., а вже в 1913 р. складання автомобілів тут було поставлене на конвеєр і вперше в світі почалося їх серійне виробництво.
Інші галузі промисловості Детройта здебільшого пов'язані з автомобілебудуванням і включають виплавку сталі, прокат, виготовлення штампів та інструменту, підшипників, виробів з гуми і пластмас, лаків та фарб, електрообладнання тощо. Виготовлення прокатного і ковальсько-пресового обладнання, яке виникло в зв'язку з потребами автомобілебудування, набуло загальнонаціонального значення.
В роки другої світової війни автомобільні компанії переводили потужності своїх заводів на випуск танків. Детройт тоді називали «Арсеналом демократії». І зараз в самому Детройті і в місті Найма (штат Огайо) діють два комплекси з виготовлення танків.
Детройт значно впливає на довколишню територію. Автомобілебудування стало важливою галуззю в сусідніх штатах Огайо та Індіана. Більше того, автомобільна «столиця» Канади – місто Уїнсор – це фактично передмістя Детройта, зв'язане з ним мостами через протоку Детройт. В Анн-Арборі (передмістя Детройта) працює Мічиганський університет – один з найвідоміших у США.