Юрківський В. М.

Міста Чикаго (Чікаго), Сент-Луїс і Міннеаполіс

Внутрішні відмінності та міста США

Приозер'я США

Чикаго (8,5 млн. жителів) виник на березі озера Мічиган там, де переваги Приозер'я проявляються найбільше. Озера тут заходять найдалі вглиб материка і близько до басейну Міссісіпі й перетинаються з найкоротшим шляхом з Північно-східного Атлантичного узбережжя на захід. Центральне положення щодо покладів вугілля і залізної руди та масових ринків країни також очевидне. Дуже швидко місто стало природним центром величезного сільськогосподарського хінтерланду і головним транспортним вузлом всередині країни. Швидке зростання Чикаго в другій половині XIX ст. вражало сучасників і залишило значний слід в американській історії. Майже 100 років Чикаго посідав друге місце в країні після Нью-Йорка і тільки в 70-х роках його обігнав Лос-Анджелес.
Чикаго виділяється розмірами фінансово-торгової та ділової діяльності. Тут знаходяться найбільші в США ринки пшениці, кукурудзи, сої, худоби, а фондова біржа є другою після Нью-Йоркської. Тільки Нью-Йорку він поступається і за кількістю штаб-квартир великих корпорацій. Провідне місце Чикаго посідає в торгівлі по пошті (корпорація «Сіре, Робак») і в розповсюдженні комп'ютерів та комплектуючих.
Транспортний вузол Чикаго включає річковий та океанський порти, 9 суперавтострад, до двох десятків основних залізниць і багато трубопроводів. Аеропорт «О'хейр» вважається найзавантаженішим у світі.
Головними галузями промисловості Чикаго є харчова, поліграфічна, фармацевтична, металургія і металообробка, загальне та електромашинобудування. Металургійні комбінати в самому Чикаго та його передмістях, з яких найвідомішим стало «Місто сталі» – Гері, виплавляють близько 3/10 американської сталі. Серед машинобудівної продукції – будівельна техніка, промислове обладнання, освітлювальна апаратура, електронні компоненти, телекомунікаційні електронні системи. До 50-х років Чикаго був найбільшим у світі осередком боєнь. Через його відомий ринок худоби щороку проходило до 19 млн. голів, а їх забоєм займалися понад 30 тис. чоловік. Зараз ця галузь емігрувала в місця відгодівлі тварин, але Чикаго залишається найбільшим у США центром харчової промисловості: печені вироби, кукурудзяні сніданки, солодощі, сосиски та ковбаси, спеції тощо.
У Чикаго понад 1200 лабораторій промислових корпорацій. Місто є лідером у дослідженні мирного атома. Тут знаходиться Національна лабораторія Комісії з атомної енергії. В 1942 р. в університеті Чикаго побудовано перший атомний реактор. Зараз 60% електроенергії в районі Чикаго дають АЕС. В місті багато видавництв і воно відоме своїми науковими і популярними, в тому числі енциклопедичними виданнями. Чикаго є великим культурним центром. Серед закладів культури музей науки і промисловості, музей історії природи, художній інститут, планетарій і акваріум, публічна бібліотека. В даунтауні міста понад 50 хмарочосів, включаючи Сієр Тауер, а їх фронт на березі озера вражає своєю імпозантністю і став своєрідною візиткою міста.

Сент-Луїс і Міннеаполіс – Сент-Пол (відповідно 2,5 та 2,7 млн. жителів) лежать на окраїнах Приозер'я. Вони виникли на правому березі Міссісіпі і їхні інтереси спочатку обмежувались життям Великих рівнин. Обидва виконують важливі торгово-розподільчі і транспортні функції. Старі галузі промисловості в Сент-Луїсі – харчова, пивоварна, хутряна, чорна і кольорова металургія, в Міннеаполісі – Сент-Полі – борошномельна, деревообробна і паперова, комерційна поліграфія. Але зараз їхнє місце в країні визначається новітніми виробництвами і послугами.
Сент-Луїс став важливим центром складання автомобілів і виготовлення запчастин. В ньому знаходяться штаб-квартира, лабораторії і заводи корпорації «Макдоннелл – Дуглас». За обсягами урядових воєнних контрактів Сент-Луїс поступається лише Лос-Анджелесу, Нассау-Саффолку і Бостону. В Сент-Луїсі виготовлялись перші капсули, в яких американські космонавти облетіли Землю. Зараз тут виготовляють космічну техніку, ракетні двигуни, бойові літаки (винищувачі і бомбардувальники). В 1904 р. в Сент-Луїсі відбулися Літні Олімпійські ігри.
Міннеаполіс – Сент-Пол перетворився на одного з провідних виробників комп'ютерів та комплектуючих. У місті чимало штаб-квартир комп'ютерних фірм.