Юрківський В. М.

Землі на захід від річки Міссісіпі. Південь США

Внутрішні відмінності та міста США

Землі на захід від річки Міссісіпі

Ця територія охоплює сім штатів Південно-Західного центру і тягнеться аж до Скелястих гір, заходячи у володінні Гірських штатів (Монтана, Вайомінг, Колорадо). Це так звані Північні рівнини (північна частина Великих рівнин США) – 4 величезна і слабозалюднена територія. Її значення в США визначається перш за все сільським господарством. Тут виробляється 1/5 продукції рослинництва і 30% продукції тваринництва. Це важливий район зернових (кукурудза, сорго, пшениця, ячмінь), сої, соняшнику, сіяних трав і пасовищ, великої рогатої худоби і свиней. За вартістю сільськогосподарської продукції штати Айова, Небраска, Канзас і Міннесота входять до першої десятки штатів, у тому числі Айова займає третє місце після Каліфорнії і Техасу.
Міста району здебільшого невеликі. Їхня функціональна структура формувалась під впливом потреб довколишніх територій: торгово-розподільчі, складські, обслуговуючі і транспортні функції. У промисловості переважають забій худоби, м'ясопереробка, борошномельне та олійне виробництво, сільськогосподарське машинобудування і ремонтні роботи. Винятком є Канзас-Сіті і Омаха – порівняно великі міста з різноманітними функціями і Уїчіто – вузькоспеціалізований центр авіапромисловості з заводами концерну «Боїнг», на яких виробляють стратегічні бомбардувальники, оснащені ракетною зброєю.

Південь США

За своїми природними характеристиками Південь багатший від Півночі. В минулому рабство, а потім його пережитки стримували розвиток цієї частини США. Швидкі позитивні зміни на Півдні після другої світової війни стали можливими внаслідок повної заміни пережитків рабства ринковими відносинами. Перевагами Півдня є його природні умови та ресурси, дешевша і менш організована робоча сила і більш сприятливий «діловий клімат».
Сучасна структура господарства Півдня формувалася поступово і продовжує змінюватися і зараз. До початку XX ст. Південь був суто аграрною територією. Його індустріалізація почалася з сировинних галузей або тих, які орієнтуються на дешеву робочу силу. Промисловість Півдня здобула репутацію відсталої за своєю структурою, насиченою трудомісткими галузями з низькою заробітною платою, низьким технічним рівнем і темпами розвитку. Проте з 50-х років тут все ширше почали розвиватися новітні наукоємні галузі та послуги. Значну роль у цьому процесі відіграють воєнно-промисловий комплекс та урядові воєнні контракти. На Півдні багато військових баз і зосереджено 3/4 американських військовослужбовців. Обслуговування їх є важливим елементом життя в штатах Вірджинія, Північна Кароліна, Джорджія, Флорида і, особливо, Техас.
Південь і Північ займають приблизно однакову територію, але населення на Півдні менше, нижчою є його густота, порівняно мало великих метрополітенів. Частка Півдня в населенні США становить 35%, а у виробництві ВНП – 32%.
Враховуючи природне середовище, історичне минуле і сучасні особливості розвитку, територію Півдня поділяють на Старий Південь і три його «окраїни»: Південний Захід, Верхній Південь і Флориду. В XIX ст. головною частиною Півдня був Старий Південь з його рабовласницькими плантаціями і бавовництвом. Розвиток «окраїн» відбувався пізніше і за більш сприятливих обставин: рабство і пережитки рабовласництва ніколи не були тут надто сильними.