Юрківський В. М.

Південний Захід США. Техас і Оклахома

Внутрішні відмінності та міста США

Південний Захід США

Район охоплює територію штатів Техас і Оклахома, частково Арканзас та Луїзіану. Його ще називають Новим Півднем, бо Техас було відібрано у Мексики тільки в 1845 p. a Оклахома до 1881 р. залишалася так званою «індіанською територією». Рабство і його пережитки на Південному Заході були поширені слабо. Місцеве бавовництво базувалось не стільки на праці негрів-рабів, скільки на ще більш дешевій робочій силі нелегальних іммігрантів з Мексики. І зараз частка іспаномовного населення в районі вища від середньої в країні.
Головним штатом Південного Заходу є Техас. За площею він займає перше місце серед «суміжних штатів» (692 тис. км кв., що більше від площі всього Приозер'я). За кількістю населення (18 млн. чоловік) він поступається лише Каліфорнії. Завдяки своїм розмірам і швидкому зростанню Техас за багатьма економічними показниками займає провідні місця в США і за ним утвердилася слава «третього штату» країни після Каліфорнії і Нью-Йорка.
Південний Захід є одним з найбагатших і швидкозростаючих районів США. В національному масштабі він виділяється великим сільськогосподарським потенціалом, нафтогазовим комплексом виробництв, наукоємними галузями. Південний Захід – це стик південних рівнин і Примексиканської низовини. Тут розводять велику рогату худобу і овець, вирощують пшеницю, сорго, сіяні трави, бавовник і рис. Значна частина земель зрошується. Пониззя річки Ріо-Гранде – зона цитрусових і овочівництва. Штат Техас є лідером за розмірами природних пасовищ, поголів'ям великої рогатої худоби (15 млн. голів) і вирощуванням бавовнику.
Нафта і природний газ басейнів Галф і Мідконтинент стали основою величезного нафтогазового комплексу – найбільшого в США і в світі. Він включає видобуток нафти і природного газу, нафтопереробку і очистку газу, нафтогазохімію, електроенергетику, енергоємні виробництва і відповідне машинобудування. Тут зосереджено 2/5 потужностей нафтопереробки США, виробляються синтетичний каучук, органічні напівпродукти для виготовлення синтетичних волокон і пластмас, сірчана кислота, мінеральні добрива тощо. Штату Техас належить перше місце за виробництвом електроенергії (250 млрд. кВт·год). На узбережжі Галфу виготовляють глинозем і виплавляють металічний алюміній. Серед машинобудівної продукції – устаткування для видобування нафти і природного газу, їх переробки і транспортування (бурове обладнання, помпи, компресори, резервуари тощо), машини для хімічної промисловості.
Сільське господарство і нафтогазовий комплекс – традиційні старі виробництва Південного Заходу. Після другої світової війни характерним для району став розвиток новітніх наукоємних галузей. За розмірами урядових воєнних контрактів Техас поступається тільки Каліфорнії, значними є вони і в штаті Луїзіана. Техасу належить одне з провідних місць і в наукових дослідженнях.