Юрківський В. М.

Місто Новий Орлеан. Міста Атланта і Батон-Руж

Внутрішні відмінності та міста США

Старий Південь США

Головними міськими утвореннями Старого Півдня є Новий Орлеан і Атланта (відповідно 1,3 та 3,3 млн. жителів).
Новий Орлеан лежить у дельті Міссісіпі. Його «золота доба» в ХІХ ст. була пов'язана з розквітом плантаційно-рабовласницької системи, «бавовницького поясу» і судноплавства на Міссісіпі. Після скасування рабства місто втратило своє значення центру Півдня, його розвиток різко сповільнився.
Транспортні функції залишаються головними в економіці Нового Орлеана. Його порт за вантажообігом (понад 130 млн. т) є найбільшим у США і одним з найбільших у світі. Хінтерланд порту охоплює величезну територію внутрішніх США між Аппалачськими і Скелястими горами. В імпорті переважають хімікати, какао-боби, кава і нафта, в експорті – зерно та інше продовольство з Середнього Заходу і нафтопродукти. Найбільші зв'язки порт має з країнами Латинської Америки.
Промисловість Нового Орлеана пов'язана з його портовою діяльністю (харчова, нафтохімічна, нафтопереробна, суднобудівна). Новий Орлеан та його оточення стали східним краєм нафтогазового комплексу Галфу. Береги Міссісіпі між Новим Орлеаном і Батон-Ружем перетворилися на суцільну смугу нафтопереробних і нафтохімічних заводів. Поруч з Новим Орлеаном розташовані два важливі комплекси космічної промисловості США – ракетоскладальний і попередніх випробувань ракет.
Новий Орлеан заснували французи. Пізніше сюди переселялися французи з Канади і островів Вест-Індії. Культура, що виникла внаслідок змішування французьких та негритянських елементів, наклала глибокий відбиток на все життя міста. Старі французькі квартали з їх своєрідною архітектурою і звичаями та музей джазу приваблюють туристів.
Атланта розташована там, де перетинаються шляхи з Приатлантичної в Примексиканську низовину і на Флориду. Завдяки вигідному географічному положенню місто перетворилося не тільки на важливий транспортний вузол, а й на сучасний центр всього Південного Сходу США. Аеропорт Атланти конкурує з Чикагським, у місті з'єднуються багато наземних магістралей. Атланта є головним фінансово-торговим і обслуговуючим центром Південного Сходу і виконує широкі комунікаційні, культурні і спортивні функції. Це місце проведення національних і міжнародних нарад з відповідною інфраструктурою і сучасною забудовою. В 1996 р. в Атланті відбулися Літні Олімпійські ігри. В промисловості Атланти найбільшу увагу привертає транспортне машинобудування. Тут три автоскладальні заводи, в місті виробляють авіадеталі, військові літаки-розвідники, ракети. Атланта є батьківщиною напою кока-кола, тут знаходиться штаб-квартира корпорації «Кока-Кола».