Юрківський В. М.

Гірські штати США. Лас-Вегас і Ріно. Лаболаторія Лос-Аламос. Міста Солт-Лейк-Сіті, Денвер і Фінікс

Внутрішні відмінності та міста США

Захід США

Ця частина США займає половину площі країни. Виходячи з особливостей природного середовища, розміщення населення і характеру господарства, Захід поділяють на Гірські штати, Каліфорнію, Тихоокеанський Північний Захід, Аляску і Гавайї. Найважливішою частиною Заходу є Каліфорнія.

Гірські штати США

Відмінними рисами району є величезна територія, різкоконтинентальний і посушливий клімат, мала залюдненість. Це Кордильєри в їх найширшій частині. Поверхня тут тільки на окраїнах опускається нижче 1000 м н.р.м. Опади рідко перевищують 300 мм на рік. На район припадає 28% площі і лише 5% населення «суміжних штатів». Головні багатства Гірських штатів – природні пасовища, мінеральна сировина, земельні і рекреаційні ресурси. З ними тісно пов'язана і спеціалізація господарства.
Пасовищне скотарство займає головне місце в сільському господарстві всіх штатів району. В структурі поголів'я домінує велика рогата худоба м'ясного напрямку. Понад 2/5 земель належить федеральному уряду, який здає їх в оренду ранчеро. Рослинництво має місце лише в зрошуваних оазисах. Вирощують люцерну або такі товарні культури, як бавовник, цитрусові і ранні овочі на півдні, картоплю і цукрові буряки на півночі.
Гірські штати є одним з найбагатших у світі районів корисних копалин. Крім палива (вугілля, нафта, природний газ), особливе значення має видобування руд кольорових і рідкісних металів: міді, свинцю, цинку, золота, срібла, молібдену, ванадію тощо.
Традиційними галузями обробної промисловості є кольорова металургія і харчова промисловість. Новими стали наукоємні, здебільшого воєнні, виробництва і послуги.
У 1942 р. в долині річки Ріо-Гранде в штаті Нью-Мексико було створено національну лабораторію для розробки ядерної зброї. Вона отримала назву Лос-Аламос. Вже на початку літа 1945 р. в штаті здійснено перший випробувальний вибух, а в серпні виготовлені тут атомні бомби було скинуто на японські міста Хіросіма та Нагасакі. В подальшому Лос-Аламос і розташована південніше Сандія стали провідними центрами США з виробництва і випробування ядерних матеріалів, а також розробки, проектування та виробництва ядерної зброї. В штаті Нью-Мексико працює ракетний полігон, а в штаті Невада – полігон для випробування ядерної зброї.
До нових галузей господарства Гірських штатів треба віднести і туристичний бізнес. Для невеликих міст це часто головне джерело прибутків. У Кордильєрах багато національних парків. Туристів сюди приваблюють велична краса природи, незаймані екзотичні ландшафти зі своєрідним рельєфом, флорою та фауною. Практикують як літні, так і зимові види відпочинку, спорту, мисливства, рибальства. На території штату Невада в 1931 р. були Дозволені всі види азартних ігор. Його міста Лас-Вегас і Ріно здобули світову славу своїми казино і нічними клубами, які працюють упродовж року 24 години на добу. Лас-Вегас став містом з мільйонним населенням. Щороку його відвідують понад 20 млн. туристів, а їх обслуговуванням зайняті 100 тис. працюючих.
Найбільшими міськими утвореннями Гірських штатів є Солт-Лейк-Сіті, Денвер і Фінікс (відповідно 1,2; 2,2 та 2,5 млн. жителів). Всі вони є фінансово-торговими, розподільчими, обслуговуючими і транспортними центрами оточуючих їх сільськогосподарських і гірничопромислових територій. Одночасно їхні метрополітени стали зосередженням новітніх виробництв і послуг. В Солт-Лейк-Сіті – це комп'ютерне програмування, виготовлення авіачастин і ракетних двигунів для космічних та військових систем; у Денвері – виробництво комп'ютерів, літаків, наукового інструменту, медичної апаратури; у Фініксі – авіадеталей, космічних апаратів, керованих ракет і наукових інструментів.