Юрківський В. М.

Штат Каліфорнія. Характеристика Каліфорнії

Внутрішні відмінності та міста США

Каліфорнія

Штату належить виняткова роль не тільки на Заході айв цілому в США. За розмірами території (411 тис. км кв.) він поступається лише Алясці та Техасу. Природне середовище його надзвичайно різноманітне: на відстані 140 км тут знаходяться найвища і найнижча точки «суміжних штатів» – гора Уїтні та Долина Смерті. В дванадцяти національних парках Каліфорнії представлені гори, пустелі та узбережжя океану.
Населення штату зросло з 1940 по 1994 р. з 6,9 до 31,5 млн. чоловік і продовжує зростати. Вже більше половини тих, хто живе в штаті, становлять іспаномовні, азіати і негри.
Штат займає перші місця в США за багатьма економічними показниками, в тому числі й за розмірами ВНП, промислової і сільськогосподарської продукції, за кількістю наукових працівників і витратами на наукові дослідження, за обсягом воєнних урядових контрактів і асигнувань на освоєння космосу, за рівнем автомобілізації тощо. Якби Каліфорнія була самостійною державою, то входила б до першої десятки країн світу.
Перевагами Каліфорнії є наявність найбільших на Тихоокеанському узбережжі рівнинних ділянок землі, значні запаси нафти та інших корисних копалин, м'який теплий клімат (це сухі субтропіки з переходом у тропіки), родючі грунти, приокеанічне положення. Особлива роль у розвитку штату належить клімату. Він визначив спеціалізацію сільського господарства (плодівництво та овочівництво), став першопричиною появи тут кінематографії (натурні зйомки), авіапромисловості (цілорічні випробувальні польоти) і принадою для вчених та спеціалістів вищої кваліфікації.
Проте Каліфорнія має і серйозні проблеми. Це зона підвищеної сейсмічності. Штат простягнувся з півночі на південь на 1200 км. Південна Каліфорнія має негативний водний баланс. Воду в значній кількості перекидають каналами, акведуками і трубопроводами з далеких річкових басейнів. Хоча штат має значний обсяг власного видобутку нафти, розвинену атомну і гідроенергетику, його енергетичні потреби перевищують місцеві можливості. Нафту сюди доставляють з Аляски, природний газ – з Мідконтиненту і Канади, електроенергію – з ГЕС на річках Колумбія і Колорадо.
Економіка штату надзвичайно диверсифікована. Добре розвинені тваринництво і землеробство, рибальство і лісове господарство, іригація та енергетика, добувна і всі галузі обробної промисловості, фінансово-торгова діяльність і різноманітні послуги, транспорт, кінематографія, курортна справа і туризм. Основою сучасного процвітання штату є воєнно-промисловий комплекс, новітні наукоємні галузі виробництва й послуг, наукові дослідження. В цьому відношенні Каліфорнія передує в США. Її частка в країні в урядових воєнних контрактах і національних витратах на наукові дослідження перевищує 1/5.