Юрківський В. М.

Економіка Каліфорнії: промисловість і сільське господарство

Внутрішні відмінності та міста США

Каліфорнія

В різноманітній обробній промисловості штату домінують такі напрямки: 1) транспортне машинобудування (космічні кораблі багаторазового використання, військові та розвідувальні супутники Землі, міжконтинентальні балістичні ракети, крилаті ракети і ракети різних класів, військові літаки-бомбардувальники, винищувачі, розвідники тощо); 2) електронне машинобудування (електронні компоненти, системи зв'язку та наведення ракет і космічних апаратів, аудіо-, відеоапаратура, телефонне обладнання); 3) комп'ютери і 4) дослідницькі, навігаційні і медичні прилади та інструменти.

В Каліфорнії багато штаб-квартир аерокосмічних та електронних корпорацій, промислових та федеральних лабораторій, відомих університетів. Численні аеродроми і випробувальні полігони розкидані по всій території. Спеціальний військовий космодром Ванден берг споруджено на мисі Аргуельо на березі Тихого океану. В Посадені знаходиться центр управління польотами міжпланетних автоматичних станцій.

Структура сільського господарства Каліфорнії також: диверсифікована. Значне місце займають м'ясне та молочне тваринництво, посіви бавовнику, кормових трав, цукрових буряків, рису. Проте більше 1/2 вартості продукції дають овочівництво, плодівництво і квітникарство. Каліфорнію називають «садом і городом» країни, бо тут вирощують до 2/5 овочів, фруктів і квітів США. Найбільше значення мають томати і салат, виноград, мигдаль, апельсини і лимони, волоські горіхи. Більшу частину врожаю відправляють у свіжому вигляді на ринки Півночі. Штат виділяється розвиненою консервною та виноробною промисловістю.
Головними сільськогосподарськими зонами є Велика Каліфорнійська долина (її вважають одним з найбільших сільськогосподарських районів світу), низовина Лос-Анджелеса і долина Імперіал. Характерні великі ферми з найманою робочою силою (переважно це вихідці з Мексики). Землеробство практикується тільки на зрошуваних землях.

Каліфорнія – найбільш урбанізований штат країни. На його території різко виділяються два величезних консолідованих метрополітени: Лос-Анджелес і Сан-Франциско (відповідно 15,3 і 6,5 млн. жителів).