Юрківський В. М.

Місто Лос-Анджелес. Міста Анахайм, Санта-Ана, Сан-Бернандіно і Ріверсайд

Внутрішні відмінності та міста США

Каліфорнія

Бурхливе зростання Лос-Анджелеса пов'язане з серією бумів господарської діяльності в Каліфорнії: поява культури цитрусових, розвиток іригації, відкриття нафти, створення кіноіндустрії і, найбільше, поява наукоємних виробництв та послуг у другій половині XX ст. Зараз це величезний фінансово-торговий, промисловий, транспортний, обслуговуючий, науковий і культурний центр – друге після Нью-Йорка місто країни.
Лос-Анджелес займає перше місце в США за обсягом обробної промисловості. Її структура уособлює Каліфорнію в цілому, а Лос-Анджелес виступає як найбільше у світі зосередження авіаційного і ракетно-космічного виробництва. Одночасно в ньому розвинені харчова промисловість, пошив жіночого, літнього і спортивного одягу, виготовлення домашніх меблів, зокрема для відкритого повітря, ліків, миючих засобів і косметики, оптичних приладів, кіноапаратури, іграшок і спортивних товарів. Розвинені нафтопереробка, виготовлення нафтового обладнання, а також складання автомобілів. Незважаючи на відсутність природної гавані, порт Лос-Анджелеса є найбільшим на Тихоокеанському узбережжі.
Особливістю Лос-Анджелеса є наявність у ньому кіноіндустрії Голлівуда. В кіностудіях, на радіо й телебаченні та в студіях звукозапису працює понад 60 тис. чоловік. Фабрики Голлівуда – найвизначніша пам'ятка метрополітену і уособлення Лос-Анджелеса в очах світу. Її доповнює «Діснейленд» в Анагаймі – казкова країна, створена кінорежисером Уолтом Діснеєм, яку щороку відвідує понад 10 млн. дітей та дорослих. У Лос-Анджелесі двічі – в 1932 та 1984 pp. – відбувались Літні Олімпійські ігри.
Специфічна мікрогеографія Лос-Анджелеса. «Сто передмість у пошуках одного центру» – таку назву дали йому не випадково. Місто зразу ж створювалось як поліцентричне і являє собою конгломерат 84-х у минулому самостійних населених пунктів. Назви багатьох із них (Голлівуд, Бербанк, Посадена, Лонг-Біч, Санта-Моніка тощо) часто не менш відомі, ніж назва «Лос-Анджелес». Кожен з них має свій центр. Даунтаун Лос-Анджелеса тільки умовно можна вважати загальним центром. Лос-Анджелес розвивався в епоху автомобіля і під його вирішальним впливом. У Каліфорнії зареєстровано 23 млн. автомобілів. Густа мережа автострад і одноповерхова житлова забудова, що притулилася до них, – характерна риса метрополітену. Мало тут, за американськими масштабами, хмарочосів, і з'явилися вони тільки останнім часом.
Консолідований метрополітен, крім власне Лос-Анджелеса, включає ще два метрополітени: Анагайм – Санта-Ана і Ріверсайд – Сан-Бернардіно. Це теж дуже специфічні утворення. Чимала частина їхньої офіційної площі зайнята горами і навіть пустелями.