Юрківський В. М.

Місто Сан-Франциско. Міста Сан-Дієго, Сан-Хосе і Окленд

Внутрішні відмінності та міста США

Каліфорнія

На крайньому південному заході Каліфорнії на кордоні з Мексикою лежить метрополітен Сан-Дієго (2,6 млн. жителів). Він має одну з найкращих у світі глибоководних гаваней і є найбільшою військово-морською базою США на Тихому океані. Його промислове обличчя визначається аерокосмічним виробництвом (ракети, космічна техніка, цивільні та військові літаки). Сан-Дієго відомий океанографічними дослідженнями. Це також важливий курорт зі знаменитим зоопарком.

Сан-Франциско розташований на гористому півострові Центральної Каліфорнії біля входу в протоку з тією ж назвою. Важливими подіями для нього були «золота лихоманка» 1849 p., завершення першої трансконтинентальної залізниці в 1869 р. і відкриття Панамського каналу в 1914 р. В 20-х роках XX ст. місто поступилося першістю в Каліфорнії на користь Лос-Анджелеса.
Сан-Франциско залишається великим культурним, фінансовим і промисловим центром. На Заході США місто виділяється своїм історичним минулим і культурними традиціями. В 1945 р. тут було засновано Організацію Об'єднаних Націй. У місті багато банків та інших фінансових установ і штаб-квартир корпорацій. Крім воєнних галузей, розвинені швейна, харчова і поліграфічна промисловість.
Територіальне розширення Сан-Франциско йшло за рахунок відокремлених від нього передмість на східному березі затоки. Зараз їх з'єднує міст Сан-Франциско – Окленд завдовжки 13,5 км і швидкісна залізниця, яка перетинає затоку підводним тунелем. Сучасний консолідований метрополітен має вигляд підкови, що оточує південний край затоки, і розтягнувся на 160 км. Головними його складовими, крім Сан-Франциско, стали метрополітени Окленда і Сан-Хосе.

Окленд, який лежить на східному березі затоки, є кінцевим пунктом трансконтинентальної залізниці і одним з найбільших у світі контейнерних портів. У його передмісті Берклі розташований головний корпус знаменитого Каліфорнійського університету. З ним тісно пов'язана наукова лабораторія в Ліверморі – один з провідних центрів розробки ядерної та космічної зброї, лазерної техніки, нових джерел енергії, а також екологічних досліджень.
Сан-Хосе розташований в долині Санта-Клара на південь від затоки. З кінця XIX ст. долина була відома своїми фруктовими садами і її прозвали «Сливовою долиною». Нині її звуть «Силіконова долина». Це провідний район електронної промисловості США. Багато промислових корпорацій, їхніх підприємств і лабораторій тут зайняті у виробництві цивільних та військових ракет і космічних кораблів, комп'ютерів, комплектуючих і програмного забезпечення, напівпровідників і найновішого електронного обладнання. Центром наукових досліджень став Станфордський університет у Пало-Альто.