Юрківський В. М.

Сільське господарство Бразилії

Бразилія

Сільськогосподарська діяльність (14 млн. чоловік) все ще переважає в матеріальному виробництві. Більшість зайнятих працює на великих плантаціях і ранчо, які належать корпораціям і окремим ленд-лордам. Великі господарства виробляють основну частину продукції як для внутрішніх потреб,, так і на експорт. Дрібні ферми ледь можуть прогодувати своїх власників, вони відзначаються споживчим характером і примітивними методами.
В країні багаті земельні ресурси. Орних земель 64 млн. га, під багаторічними насадженнями – 11 млн. га, в сумі це становить по 0,5 га на одного жителя. Набір культур, які вирощують для внутрішнього споживання і на експорт, є типовим для всієї Латинської Америки між двома тропіками. Площі природних пасовищ одні з найбільших у світі – 166 млн. га. Представлені вони переважно субекваторіальною саваною, яка оточує Амазонію зі сходу і півдня, з більш чи менш сухим періодом і періодичними посухами. Це так звані кампос (португальською мовою – «поле»). Серед них найгіршу славу має Каатінга на північному сході, яку за її періодичні посухи та їх жахливі наслідки можна порівнювати з сахельською зоною Африки. Тваринництво – стара галузь країни. Але воно завжди було екстенсивне і малопродуктивне. Зараз у Бразилії понад 160 млн. голів великої рогатої худоби (друге місце в світі після Індії), багато свиней і птиці. Поступово зростає і їх продуктивність.
Бразилія – один з найбільших експортерів сільськогосподарської продукції. Експорт з Бразилії має свою історію і свої етапи: в XVI ст. в ньому панувала цінна деревина, у XVIII – бавовна, в XIX ст. – натуральний каучук, какао, в XX ст. – кава. В сучасних умовах характерною рисою стала різноманітність структури. Кава, какао, тростинний цукор, бавовна і тютюн зберігають своє значення, але з ними вже конкурують нові продукти – соєві боби і жмих, томати, апельсини, банани, корми і м'ясо. Особливе місце у житті Бразилії та її експорті посідає кава. Вона дає 1/5 експортної виручки Бразилії і забезпечує 1/4 світового ринку кави. Загальна частка продуктів аграрного сектора у вартості всього експорту країни – 2/5.