Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Державні символи України. Державний герб України

Державні символи

Державна символіка – це своєрідний вияв характерних особливостей країни або народу за допомогою знаків-символів: графічних, звукових, предметних, кольорових тощо.

Державний герб

Українська символіка творилася упродовж багатьох століть. Одним із таких символів на українських землях був тризуб.
Історичні джерела засвідчують: тризуб був на древках прапорів, під якими воїни Святослава йшли у похід. За часів князювання Володимира Великого і Ярослава Мудрого у Києві золоті й срібні монети карбували із зображенням тризуба (Мал. 1). Тризуб як знак князівської влади згодом зображувався на печатках, якими скріпляли міжнародні договори, хоч офіційним гербом у сучасному розумінні він не був.
Знак тризуба можна побачити й на цеглі зруйнованої Десятинної церкви в Києві, на плитах Успенської церкви у Володимирі-Волинському, збудованої наприкінці XII ст. тощо.
Символ тризуба використовували українські частини (січові стрільці) у складі австрійської армії в роки Першої світової війни, вояки Української повстанської армії в роки Другої світової війни.
Тризуб на синьому фоні як державний герб Української Народної Республіки був затверджений Центральною Радою 22 березня 1918 р.
Гербом тризуб залишився і в часи Гетьманату (1918 р.) та Директорії (1918-1920 pp.), використовувався також на грошових знаках, що їх випускала Центральна Рада. Після 22 січня 1919 p., коли об'єдналися УНР і ЗУНР, тризуб був спільним гербом для цієї державності.
На землях України тризуб має безперервну тисячолітню традицію, тому він був визнаний за національний символ і як символ Української держави. Нині Верховна Рада України тризуб затвердила як малий Державний Герб України. У 1996 р. було прийнято Конституцію України, де у статті 20 зазначено, що великий Державний Герб встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького. Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого, тобто малий Державний Герб України (Мал. 2).

Мал. 1. Монета Ярослава Мудрого.

Мал. 2. Державні прапор і герб України

Як бачимо, тризуб не є нинішньою вигадкою, він – дорогоцінний духовний спадок багатьох поколінь, яким треба пишатися [1].