Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Символіка України. Державний прапор України

Державні символи

Державний прапор

Прапор як символ чи засіб сигналізації виник ще за античних часів, а в Європі поширився в добу середньовіччя.
На землях Київської Русі здебільшого використовували червоний прапор із золотим тризубом-двозубом, корогва Галицького князівства була блакитна із золотим левом. З такими стягами українські полки брали участь у Грюнвальдській битві 1410 р. Синій і жовтий кольори бачимо пізніше в гербах Львівщини, Поділля, Холмщини, Закарпаття.
Великого розвитку набуло українське прапорництво в героїчну козацько-гетьманську добу. Відбулося збагачення форм полотнища, колірної гами. З'явився новий прапорний колір – малиновий, який стає основним у запорозьких козаків.
Блакитні (сині) полотнища із золотим чи жовтим зображенням хреста, небесних світил, зброї, різних святих почали переважати у XVII ст. Синя і жовта барви поширюються й у XVIII ст. Поєднання їх знаходимо в полкових знаменах Київського, Лубенського, Чернігівського повітів.
У жовтні 1848 р. Головна Руська Рада у Львові ухвалила як остаточні символи українського народу герб Романовичів – золотий лев на блакитному полі і похідне від нього жовто-синє поєднання кольорів прапора.
Жовто-сині чи синьо-жовті колірні поєднання поширилися на українських землях, що перебували під владою Австро-Угорщини, а на початку XX ст. – на Наддніпрянській Україні. Жовто-блакитні прапори використовували Українські січові стрільці.
З 1917 р. на масових мітингах і демонстраціях майоріли жовто-блакитні знамена. Навіть у Петрограді маніфестація українців з приводу панахиди по Т. Г. Шевченкові проводилася з національними прапорами і запорозькими бунчуками. На прапорах були написи: «Хай живе вільна Україна», а на грудях учасників маніфестації були приколоті жовто-сині стрічки.
У березні 1918 р. Центральна Рада затвердила жовто-блакитний прапор як символ Української Народної Республіки. З приходом до влади П. Скоропадського прапор був змінений на синьо-жовтий і таким уже і залишився. В листопаді 1918 р. такий же прапор став символом Західноукраїнської Народної Республіки.
У 1917-1918 pp. синьо-жовті знамена майоріли і над кораблями Чорноморського флоту, і над військовими та цивільними установами, гімназіями, підприємствами.
Прапор Кримської Республіки був блакитний з жовтою тамгою (емблемою у вигляді перевернутого тризуба).
За останні 70 років прапор України штучно змінювався тричі. У час національного відродження повернення статусу державності синьо-жовтому прапору у 1991 р. є історичною справедливістю. В новітньому трактуванні синьо-жовтий прапор України (у співвідношенні ширини і довжини 2:3) поєднує безхмарне небо і символ миру) та жовті пшеничні лани (символ достатку).