Сиротенко А.Й., Чернов Б.О. Гори України. Українські Карпати

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Географія України

Рельєф

Гори

Дві гірські системи – Карпатська і Кримська – наче кам'яне намисто, прикрашають західну і південну територію України.

Найвищі гори країни – Українські Карпати – казковий край. Це і гірські лабіринти, й урвисті крутосхили, і осяяні сонцем долини, і стрімкі гомінкі річки, і замріяні очі голубих озер, і темнохвойні бори, і заквітчані полонини, і мовчазні, оповиті хмарами, вершини гір. Це тут, серед неприступних скель, ховається гуцульська «шовкова косиця» – едельвейс.
Закоханий у карпатський край, Михайло Коцюбинський у повісті «Тіні забутих предків» так описував Карпати: «Далекі гори одкривали один за одним свої верхи, вигинали хребти, вставали, як хвилі в синьому морі. Здавалось, морські буруни застигли саме в ту мить, коли буря підняла їх з дна, щоб кинуть на землю та заллять світ. Вже синіми хмарами підпирали край: неба буковинські верхи... колола небо гострим шпилем Говерла,) і Чорногора важким своїм тілом давила землю».
Карпати – гірська система, розташована в центрі Європи, і Вона простягається випуклою на північний схід дугою на 1500 км від р. Морави в Чехії до ущелини Залізні Ворота, що на Дунаї. У межах України лежить лише частина цієї гірської системи – Східні, або Українські, Карпати. Їх ще називають Лісистими. Ширина Українських Карпат становить понад 100 км, а довжина вздовж північно-східного краю досягає 280 км. Гори складаються з кількох паралельних асиметричних хребтів і міжгірних улоговин. Уздовж східного краю Карпат тягнеться Передкарпатська підвищена рівнина (600-900 м над рівнем моря). Вона непомітно переходить у Зовнішні Карпати, що утворюють північно-східне пасмо гір з восьми ланцюгів. Вершини головних хребтів перевищують 1600-1800 м. Тут виділяються три виразні частини: Бескиди, Горгани та Покутсько-Буковинські Карпати.
Вододільно-Верховинські Карпати займають центральну частину гір, але представлені переважно низькогірними (до 900 м) хребтами, між якими виділяються Ясинська і Ворохтянська улоговини.
Найбільше підняття в Українських Карпатах – Полонинсько-Чорногірський хребет, який простягається від верхів'їв р. Уж на заході до верхів'їв р. Сучави на сході. Найвищий район хребта і Карпатських гір – Чорногора з вершинами Говерла (2061 м, див. Мал. 13), Петрос (2020 м), Піп Іван (1936 м) (див. додаток 2).

Мал. 3. Гірський масив Чорногора (доступно при скачуванні повної версії підручника)

На південь від річок Біла Тиса і Черемош розташований давній кристалічний масив, представлений Чивчинськими горами і Рахівським масивом.
На південному заході простягається вулканічний Вигорлат-Гутинський хребет, а на південний захід від нього – широка Закарпатська низовина.
Поверхня Українських Карпат розчленована густою сіткою річок, що належать до басейнів Балтійського і Чорного морів.
Українські Карпати – молоді складчасті середньовисотні гори з м'якими обрисами й конусоподібними вершинами (середня висота хребтів – від 700 до 1500 м), що не досягають снігової лінії. Хребти Карпат мають зручні перевали – Ужоцький (889 м), Верецький (839 м), Яблунецький (931 м), через які автошляхами та залізничними коліями Передкарпаття з'єднується із Закарпаттям.
В Українських Карпатах на схилах крутизною 6-10° виникають зсуви і селі – потоки із щебнисто-глинястих мас, що зміщуються по схилу під дією атмосферних опадів. Іноді такі зсуви катастрофічні, завдають великої шкоди природі і народному господарству.

◄ Височини України

Зміст підручника "Сиротенко А.Й., Чернов Б.О. Географія України"

Гори України. Кримські гори ►

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Географія України