Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Клімат України. Кліматотвірні чинники

Клімат. Кліматотвірні чинники

1. Пригадайте головні кліматотвірні чинники.
2. Що таке погода Клімат? Яка відмінність між ними?
3. Що таке сонячна радіація? Її складові?

Україна розташована у помірному кліматичному поясі в області помірно континентального клімату.
Клімат України формується під дією кліматотвірних чинників, які поділяються на космічні (радіація Сонця, випромінювання інших зірок) і планетарні (загальна циркуляція повітряних мас, географічне положення території, її рельєф та характера підстилаючої земної поверхні, віддаленість території від океанів і морів).

Космічний простір надсилає на планету потужні потоки космічного випромінювання, що складається з протонів, нейтронів й інших часточок. Головним джерелом космічних променів є вибухи наднових зірок, що відбуваються в нашій галактиці приблизно один раз у 30 років, та вибухи в ядрі галактики, що повторюються через мільйони років. Постійно впливаючи на поверхню планети протягом всієї історії її розвитку (скільки років Землі?), космічне випромінювання істотно вплинуло на еволюцію біосфери та її грунтовий покрив. Грунти і живі організми в ньому та на його поверхні зазнають особливо великого впливу космічного випромінювання. Доведена здатність протонів і нейтронів стимулювати радіоактивний розпад багатьох хімічних елементів, викликати мутаційні зміни спадковості живих організмів.

Сонячна радіація, або променева енергія Сонця, через космічний простір досягає Землі і є основним джерелом енергії атмосферних процесів. Ця енергія вимірюється в калоріях (джоулях) на 1 кв. сантиметр поверхні за одиницю часу. Північна й південна частини України дістають різну кількість сонячного тепла і світла, оскільки розміщені на неоднакових широтах. В цілому поверхня території України одержує велику кількість тепла: від 950 тис. кілокалорій тепла на 1 кв. метр на півночі до 1,2 млн. кілокалорій на Південному березі Криму. Така кількість тепла виділяється під час згоряння 140 кг кам'яного вугілля чи 100 кг нафти.

На клімат України впливають повітряні маси: континентальні помірних широт, атлантичні, арктичні і тропічні, що мають різні фізичні властивості. Та вирішальне значення мають теплі й вологі атлантичні повітряні маси, що надходять з північного заходу. Внаслідок їх дії клімат України змінюється не лише з півночі на південь відповідно до географічної широти, а й з північного заходу на південний схід. У цьому ж напрямі зростає й континентальність клімату.
На територію України з Атлантики в середньому за рік приходить близько 30 циклонів. Вторгнення морського повітря взимку підвищує температуру місцевого повітря, часто до відлиг, влітку, навпаки, – знижує.

Завдяки циркуляції атмосфери відчувається вплив на клімат України і холодної Арктики, і сухого Євразійського континенту. З арктичним повітрям на території України взимку та навесні пов'язані мінімальні температури повітря, влітку – в окремі роки суховії, посухи. Континентальне повітря з Азії має Досить високі температури влітку і низькі взимку. З ним пов’язані сибірські антициклони, що приносять безхмарну погоду.

Значний вплив на клімат України має смуга високого атмосферного тиску, що в межах України проходить приблизно по лінії Луганськ – Дніпропетровськ – Балта. На північ від неї в холодну пору року переважають західні й південно-західні відносно теплі вологі вітри, на південь – холодні і сухі східні та південно-східні вітри. У теплу пору року (з червня до жовтня) у зв’язку із загальним зниженням тиску із заходу на схід по всій території України переважають головним чином західні я південно-західні вітри. Прохолодні й вологі, вони зменшують літню спеку, приносять опади у вигляді дощів. Але влітку у південній частині України часті й східні та південно-східні вітри, сухі й жаркі, що швидко підвищують температуру повітря.