Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Клімат України. Кліматотворчі чинники

Клімат. Кліматотвірні чинники

Кліматичні умови залежать і від властивостей підстилаючої земної поверхні. Взимку засніжені рівнини України охолоджують повітряні маси, влітку степові простори сприяють їх прогріванню. Ліси Полісся збільшують вологість повітря, зменшують силу вітрів, як і полезахисні лісові смуги в Степу.

Істотний вплив на кліматичні умови України має і рельєф. Рівнинна поверхня України сприяє вільному переміщенню пол вітряних мас по всій її території. Гори і височини України дістають більшу кількість опадів (див. Мал. 17), ніж рівнинна територія. На Донецькому кряжі і Приазовській височині річна сума опадів на 20-25% більша порівняно з навколишніми степами [1]. В горах нижча температура повітря, ніж на рівнині, самі гори також впливають на клімат прилеглих до них районів. Наприклад, Кримські гори взимку затримують вторгнення холодного континентального повітря на Південний берег Криму. Так, морози у степовому Криму досягають -30...-37°С, тоді як на Південному узбережжі вони не перевищують -13...-17°С. Карпати також частково закривають доступ холодному арктичному повітрю у Закарпатську низовину.

Мал. 17. Розподіл опадів на території України

Бажано запам'ятати

Територія України лежить у помірному кліматичному поясі.
Тут переважає західний і північно-західний перенос повітря. Теплі і вологі повітряні маси, що йдуть з Атлантичного океану, сприяють зміні температури повітря й кількості опадів у південно-східному напрямі, де вони поступово стають менш вологі і більш сухі. З північного заходу на південний схід зростає й континентальність клімату.

Додатковий матеріал

[1] Вплив висоти місцевості на кількість опадів на Донецькому кряжі.

Таблиця

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Які кліматичні чинники визначають клімат України?
2. Від чого залежить різниця в освітленні і нагріванні поверхні місцевості протягом року?
3. Які повітряні маси беруть участь у формуванні клімату України? Схарактеризуйте їх основні фізичні властивості.
4. Територія України знаходиться на значній відстані від Північного Льодовитого океану, але його холодні повітряні маси впливають на клімат України. Чим це пояснити?

Другий рівень
1. Поясніть причини зростання континентальності клімату України у південно-східному напрямі.
2. Ялта і Севастополь розташовані майже на одній географічній широті, але в Ялті ростуть вічнозелені магнолії, а в Севастополі – лише пірамідальні тополі. Чим це можна пояснити?
3. Як географічне положення Південного берега Криму впливає на його природні умови?

Третій рівень
1. Чому на узбережжі Чорного і Азовського морів випадає 300-350 мм опадів на рік, а на північному заході країни – до 750 мм на рік?
2. Чому різні частини території України дістають неоднакову кількість тепла протягом року?
3. Які особливості; клімату вашої області (республіки)?