Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Температура повітря в Україні. Опади в Україні та їх розподіл

Закономірності розподілу основних кліматичних елементів

1. Назвіть основні кліматичні елементи.
2. За картами на Мал. 18 і 19 визначте, які ізотерми січня й липня проходять по території вашої області.
3. Яка середньорічна кількість опадів у вашій місцевості за даними шкільних спостережень і за кліматичною картою області?

Головним покажчиком клімату є температура повітря. Середня річна температура повітря на території України перебуває в межах +6...+7°С на півночі та +12...+13°С на півдні (див. додаток 4). Найхолоднішою є північно-східна частина України, найтеплішою – південно-західна. Окремо стоїть Південний берег Криму: захищений горами від холодних північних вітрів, він є найтеплішою частиною України протягом усього року (тут середньомісячні температури повітря взимку становлять"' +2...+4°С).

Мал. 18. Температура повітря в липні

М ал. 19. Температура повітря в січні

Розподіл температур повітря взимку і влітку можна простежити за кліматичними картами (Мал. 18 і 19). Січневі ізотерми мають майже меридіональний напрям, липневі – наближаються до широтного простягання.
У Карпатах та Кримських горах і січневі, і липневі ізотерми мають нижчі величини, ніж на навколишніх рівнинах (поясніть чому), й утворюють замкнуті лінії. У найвищій частини Карпат проходять січнева ізотерма -11°С і липнева +10°С.
Територія України лежить між зимовими ізотермами -7°С на крайньому сході і 0°С на крайньому півдні. На крайньому заході України проходить ізотерма -4°С. У передгір'ї Кримських гір проходить січнева ізотерма 0°С. Найхолоднішим місяцем є січень, найтеплішим – липень.
Крайніми липневими ізотермами на території України щ +19°С на північному заході і +23°С на Південному березі Криму.
На хід липневих і січневих ізотерм на заході й півночі України вирішальне значення має вплив атлантичних морських, повітряних мас. Вони надходять в Україну з північного заходу, заходу та південного заходу. У південній же частині України; визначальну роль (особливо влітку) відіграють сонячна радіація і значне прогрівання повітряних мас від підстилаючої поверхні.

Опади. Кількість атмосферних опадів на території України зменшується з півночі та північного заходу (750 мм на рік) на південь та південний схід (до 350 мм на рік). Це пояснюється тим, що вологі повітряні маси з Атлантичного океану, просуваючись по території України із заходу на схід, поступово втрачають вологу і стають сухішими (див. Мал. 17).
Основна кількість опадів (75-80%) на території України випадає у вигляді дощу, тільки 20-25% – у вигляді снігу. Опади мають велику мінералізацію – ступінь концентрації розчинених у воді мінеральних речовин [1]. Для України у цілому властивий континентальний тип річного ходу опадів: максимум влітку (червень – липень) і мінімум взимку (січень – лютий). Наприклад, влітку у західному Поліссі випадає 90-100 мм, уі східному – 80-90 мм на місяць, взимку – лише 25-35 мм. Лише на Південному березі Криму опади переважають восени я взимку.
Взимку опади бувають у вигляді снігу майже на всій території України: на рівнинній частині висота снігового покриву досягає 10-30 см, а у горах – до 40 см і більше [2].
Сніговий покрив знижує температуру повітря й грунту і підвищує вологість, що створює сприятливі умови для вирощування озимих культур. (Скажіть, з чим пов'язане танення снігу взимку).
Найбільше опадів в Україні буває в Карпатах (1600-2000 мм на рік) і Кримських горах (1000-1100 мм), найменше – на Причорноморській низовині (див. Мал. 17 і табл. 1).

Таблиця 1. Річний розподіл опадів на території України

Такий розподіл атмосферних опадів на території України зумовлений рельєфом, смугою високого атмосферного тиску та напрямом вітрів. Залежно від розподілу опадів на території країни виділяють п'ять зон зволоження: 1) гірську – надмірного зволоження (Карпати і Кримські гори) [3], 2) північно-західну – достатнього зволоження, 3) центральну – нестійкого зволоження,; 4) південну – недостатнього зволоження, 5) приморську – посушливу.