Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Природний комплекс Кримських гір

Кримські гори

1. Яке значення мають гори у житті людей?
2. Чим гори відрізняються від нагір'їв? Височин?
3. Чому гори різні за висотою?

Кримські гори, як і Карпати, є частиною альпійсько-гімалайського поясу складчастих гір. Це гірська система з переважанням лісових, лісостепових і яйлинських ландшафтів.
У Кримських горах переважає помірно континентальний клімат. На Південному березі він має риси середземноморського з м'якою зимою і помірно жарким посушливим літом.
Середня січнева температура у горах на висоті 1000 м становить -4...-5°С, липнева +15°С, на Південному березі Криму відповідно +4 і +24°С. Літня спека біля моря пом'якшується бризами (пригадайте, що таке бризи).
Найбільше опадів дістають яйли (поясніть чому), річна кількість їх зменшується із заходу на схід від 1100 мм (Ай-Петрі) до 500-600 мм (Демерджі) на рік. На Південному березі опади бувають переважно у вигляді дощів, максимум їх припадає на холодний період року.
Для Головного пасма характерна висотна поясність ландшафтів. На північних схилах поширені дерново-буроземні щебенисті грунти під грабовими дібровами. Середньогір'я з чорноземновидними дерново-буроземними грунтами зайняте окремими ділянками буково-грабово-соснових лісів. Яйли вкриті луками на гірських чорноземах [1].
Починаються ліси Криму молодими мішаними дібровами з густими підлісками, щільно порослими ожиною. Вище можна натрапити на 200-250-річні дуби, поблизу яких восени можна натрапити на диких свиней, що ласують жолудями. Ще вище – чисті букові ліси. Тут у прохолоді і сутінках величними колонадами стоять попелясто-сірі рівні стовбури буків. У західній частині Головного пасма росте кримська сосна (Мал. 41).

Мал. 41. Кримська сосна Головного пасма

Ліс закінчується раптово, і настає царство сліпучого світла, високого неба і лучних степів. Це – яйла. З яйли набігає вітер, напоєний пахощами шавлії і чебрецю. Над яйлою лише скелі – вершини Кримських гір.
У Кримських горах виявлено близько 2300 видів дикорослих рослин. Але природні комплекси Криму дуже порушені. Досі трапляються випадки нерозумного втручання людини в природні процеси. Внаслідок необмеженої вирубки кримські повноцінні дубові ліси перетворилися на низькорослі, а у східній частині Південного берега ліси знищені зовсім. Нині тут вкладають значні кошти на залісення сухих голих схилів для запобігання ерозійним процесам.
У Кримських горах налічується близько 120 природоохоронних об'єктів. Найбільшими з них є заповідники Кримський, Ялтинський гірсько-лісовий, Карадазький, Мис Мартьян [2].