Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

ПТК Кримських гір

Кримські гори

Бажано запам’ятати

Кримські гори належать до альпійсько-гімалайського поясу молодих складчастих гір. Тут своєрідні природні ландшафти, рослинність і тваринний світ. Збереглися реліктові представники рослинності і тварин, що потребують охорони.
Південний берег Криму має великі рекреаційні ресурси.

Додатковий матеріал

[1] Одні вчені вважають, що в минулому ліси суцільно вкривали яйлинські плато і були знищені внаслідок інтенсивної вирубки і лісових пожеж. Інші стверджують, що рослинність кримських яйл колись була подібною до нинішньої. Ліс має природну межу на висоті близько 1300 м над рівнем моря. Відсутність лісів на яйлах пояснюють суворістю кліматичних умов, сильними вітрами, сухістю і низькою родючістю кам'янистих грунтів. А як ви думаєте? Під час розв'язання питання врахуйте, що ліси на яйлах можуть рости, незважаючи на суворі кліматичні умови. Про це свідчить реліктовий буково-грабовий гай на Ай-Петринській яйлі на висоті 1100-1200 м. Площа гаю 614 кв. метрів. Крім бука і граба, тут ростуть ясен, горобина звичайна, клен. Трапляється й тис. Вік окремих дерев тиса досягає 1000 років. Суворі умови не завадили деревам буків досягти 10-15 м заввишки.

[2] Особливість заповідника Мис Мартьян в тому, що на його 75-метрових урвистих кручах збереглася незаймана середземноморська рослинність. Тут ростуть яловець високий,суничне дерево, кілька видів дуба, а у підліску – зарості вічнозеленого чагарника з рускуса понтійського, чисту кримського. Дуже багатий і трав'яний покрив. Навіть у зимовий період тут можна побачити квітучі рослини, що є типовим для субтропічних ландшафтів.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Дайте коротку загальну характеристику Кримських гір.
2. Схарактеризуйте Головне пасмо Кримських гір.
3. В чому виявляється особливість рослинності Кримських гір?
4. Порівняйте Карпати і Кримські гори за географічним положенням, часом Утворення, геологічною будовою, напрямом і висотою гірських хребтів.
5. З курсу загальної фізичної географії вам відомо, що з підняттям угору температура повітря знижується. Так, у Кримських горах вона знижується на 0,65°С на кожні 100 м підйому. Обчисліть, яка буде температура повітря на Ай-Петрі коли в Ялті (на рівні моря) вона становить +22°С.

Другий рівень
1. За кліматичною картою простежте хід ізотерм січня і липня у Степовому Криму, Кримських горах та на Південному березі Зробіть висновки.
2. Поясніть, чому на всій території Україна максимум опадів припадає на літній період, а на Південному березі Криму – на зимовий.
3. У чому подібність і відмінність природних комплексів висотної поясності в Карпатах і Кримських горах?
4. Чому Південний берег Криму має риси субтропічного клімату? Яке це має значення для розвитку курортно-санаторної справи?
5. Як утворилися Кримські гори? Чи є докази їх подальшого формування?

Третій рівень
1. Чому Кримські і Кавказькі гори, що виникли в альпійську епоху горотворення, різні за висотою?
2. Екологічна ситуація в Кримських горах останнім часом загострилася через неправильне природокористування, великий наплив відпочиваючих і туристів. Які заходи ви могли б запропонувати для оздоровлення екологічної ситуації в цьому регіоні?
3. Знайдіть на карті Криму озера. Зверніть увагу: усі вони розташовані у прибережній смузі і здебільшого солоні. Поясніть, як утворилися озера і чому вони солоні.
4. Прокоментуйте твердження: «У Криму за один день можна потрапити із зими в літо і навпаки».