Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Природоохоронні території України

Природоохоронні території України

Бажано запам’ятати

Під впливом господарської діяльності людини змінюються природні ландшафти України. Для збереження унікальних і типових ландшафтів, рідкісних та зникаючих видів рослин і тварин, всього генофонду рослинності й тваринного світу для наступних поколінь в країні створено заповідні території в різних природних зонах. Природа – це національний скарб, і його Потрібно ретельно охороняти й раціонально використовувати. З цією метою в 1992 р. Верховною Радою України прийнято закон «Про природно-заповідний фонд України».

Додатковий матеріал

[1] Заповідник Асканія-Нова називають перлиною півдня України. Це єдиний у Європі масив заповідного ковилового степу. Тут у вільному і напіввільному стані можна побачити копитних, представників усіх континентів планети: коней Пржевальського, зебр,антилоп,оленів,яків та зубробізонів.
Вчені Асканії-Нової працюють над виведенням нових продуктивних видів сільськогосподарських тварин. Саме тут було виведено, наприклад, асканійську тонкорунну вівцю й українську білу свиню. Загалом у Асканії-Новій одержано близько 90 видів гібридів ссавців, а також птахів.
У заповіднику створено й чудовий дендропарк. Незважаючи на посушливий клімат цих районів, характерний для південної степової зони, парк має свій мікроклімат. Під прикриттям дібров і хвойних порід розкривають свої ніжні квіти конвалії, галявини вкриті барвінком, фіалками. Скрізь великими куртинами розкидані різноколірні бузки, сніжно-білий жасмин та безліч інших трав'янистих і чагарникових квіткових рослин.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Які території України мають статус природоохоронних?
2. Покажіть на карті природні заповідники України.
3. Схарактеризуйте один з відомих вам заповідників.
4. Розкрийте зміст закону «Про природно-заповідний фонд України».

Другий рівень
1. З якою метою створюють заповідні території в Україні?
2. Чим відрізняється національний природний парк від дендрологічних парків?
3. За яких умов можна було б не створювати заповідних територій?
4. Які з заповідних територій чи об'єктів є у вашій області (республіці)? За якими ознаками вони виділені У заповідні території?

Третій рівень
1. На основі зібраних даних (у населення, музеях, державних Установах) схарактеризуйте територіально найближчу до вас заповідну територію.
2. Розробіть конкретний план збереження і використання ландшафтів вашої області (республіки), враховуючи Закон про охорону природи України.