Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Духовна культура українського народу

Національний склад. Духовна культура українського народу

Релігія. Давні слов'яни були язичниками. Складний і тривалий процес формування феодалізму у східних слов'ян завершується прийняттям християнства. Київська Русь підтримувала активні торговельні та політичні зв'язки з багатими і сильними державами – Болгарією, Візантією, Грузією, Вірменією, Азербайджаном, Албанією і навіть з далеким Багдадом. Багато держав були християнськими, тож прийняття християнства в Київській Русі було історично закономірним.
Роль релігії в житті людей дуже велика, тому Українська держава всіляко сприяє діяльності різних віросповідань в Україні. Відбувається реставрація давніх храмів, будуються нові.

Бажано запам'ятати

Україна – багатонаціональна держава. Тут живуть українці, що становлять близько 73% всього населення, росіяни, євреї, поляки, білоруси, молдавани, угорці, кримські татари та ін. Громадяни усіх національностей користуються рівними правами.
До духовної культури українського народу належать мова, освіта, мистецтво, народна творчість, традиції, обряди і звичаї, релігійні вірування. Мова формується і вдосконалюється разом із розвитком самого народу протягом століть. Освіта і культура своїми коренями сягають часів Київської Русі.
Східні слов'яни були язичниками. Утворення держави призвело до прийняття народом Київської Русі християнства. З давніх часів українці зберегли такі обряди, як різдвяні колядки, весняні свята. Українська держава сприяє діяльності різних віросповідань.

Додатковий матеріал

[1] Багатство й краса рідного краю починають пізнаватися дитиною зі стежки до рідної оселі, біля якої дитяча душа засівається любов'ю до людей,до природи,до усього живого,де підсвідомо засвоюються наші давні й добрі символи і звичаї. Ось деякі з них.
Надії на успішний збір урожаю покладали українці на бога Купала, свято якого відзначають з 6 на 7 липня з піснями, хороводами, перестрибуванням через вогнище,купанням або обливанням водою – вогонь і вода мають очисну силу.
Шанування культу предків (покладання яєць і ритуального хліба на могили покійних) відбувається під час найголовнішого весняного свята Великодня.
Майже два тисячоліття весь християнський світ щороку з радістю і світлими сподіваннями зустрічає свято Різдва Христового. В Україні в день Різдва за святковим столом збирається вся родина, об'єднана урочистим настроєм і надією на щастя.
З поширенням християнства в Київській Русі значне місце зайняв церковний обряд хрещення дитини. З XIV – XVII ст. хрещеними батьками почали запрошувати друзів або сусідів, збільшуючи родину. Серед народу хрещені батьки шануються й нині нарівні з рідними, які в разі необхідності допоможуть дитині або навіть замінять батьків.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Які давні архітектурні пам'ятки знаходяться на території України?
2. Які культурні та освітні заклади є у вашому районі?

Другий рівень
1. Запишіть сімейні звичаї та обряди, які є у вашій родині. Які з них вам найбільше подобаються?
2. Розкажіть про розвиток освіти і художньої культури в Київській Русі.

Третій рівень
1. Які заходи проводяться в Україні для відродження української мови та культури? Використайте матеріал періодичної преси та засобів масової інформації.
2. Чому християнська релігія завоювала прихильність східних слов'ян і стала основною у віруваннях українського народу? Які ще конфесії діють в Україні?