Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Хімічна промисловість України

Хімічна промисловість

З курсу хімії 8-го класу пригадайте, які завдання розв'язує хімія.

У наш час немає такої галузі промисловості, сільського господарства, транспорту, медицини, сфери послуг та побуту, де б не застосовувалась продукція хімічної промисловості, яка виробляє штучні матеріали (пластмасу, органічне скло, каучук), мінеральні добрива, лаки, фарби, миючі засоби, кислоти, ліки та багато інших продуктів. (Огляньте уважно вашу оселю і знайдіть предмети, виготовлені підприємствами хімічної промисловості. Запишіть їх назви у свої зошити, зробіть висновки.)
Хімічна промисловість має ряд особливостей. По-перше, використовує надзвичайно широку сировинну базу (корисні копалини, деревину, воду, повітря, відходи виробництва [1] та ін.). По-друге, має здатність до комбінування. Методи хімічної переробки дають змогу комплексно використовувати сировину і з одного і того ж її виду одержувати різні продукти. По-третє, створює нові речовини, яких немає в природі. Штучні матеріали за багатьма якостями часто перевершують натуральні.

Провідними галузями хімічної промисловості є гірничо-хімічна, хімія органічного синтезу, основна хімія, виробництво і переробка полімерних матеріалів (див. Мал. 68). Розглянемо коротко кожну з цих галузей.

Мал. 68. Складові хімічної промисловості

Гірничо-хімічна промисловість розміщена в районах видобутку корисних копалин, які використовуються як хімічна сировина. Так, кам'яну сіль добувають у Слов'янську, Артемівську, в Криму. Поклади калійної солі розробляють у Калуші (Івано-Франківська область) і Стебнику (Львівська область), сірки – в Новому Роздолі (Львівська область) [2].

Промисловість органічного синтезу здебільшого використовує як сировину нафту і газ, тому вона розміщена в районах їх видобутку та в містах, куди підведені газо- і нафтопроводи. Продукція цієї галузі виробляється в Донецьку, Запоріжжі, Луцьку (пластмаси), Києві, Черкасах, Чернігові (хімічні волокна) (Мал. 69). У місті Шостка Сумської області працює виробниче об'єднання «Свема», відоме в країні як основний виробник фото- й кіноплівки.

Мал. 69. У цеху Черкаського виробничого об'єднання «Хімволокно»

Підприємства з переробки полімерних матеріалів розміщені в районах споживання готової продукції, оскільки перевезення сировини дешевше, ніж виробів із неї. Найбільші підприємства цієї галузі зосереджені в Дніпропетровську та Білій Церкві (шини), в Києві, Львові, Одесі, Донецьку, Дніпропетровську, Харкові, Маріуполі (лаки і фарби). Певний розвиток дістала хіміко-фармацевтична промисловість (Київ, Житомир, Полтава, Львів, Донецьк).