Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Українська промисловість будівельних матеріалів

Промисловість будівельних матеріалів

Які заводи будівельних матеріалів є у вашій місцевості?

Мабуть, кожен з вас хоч раз у житті побував на будівельному майданчику. їх на території країни безліч – і великих, і малих. Кожний з них необхідно забезпечити цеглою, цементом, склом, піском, залізобетонними конструкціями, трубами, вапном, щебнем. В Україні багато підприємств, що виробляють будівельні матеріали.
Основні галузі промисловості будівельних матеріалів: цементна й азбестоцементна, збірних залізобетонних та бетонних конструкцій і деталей, будівельного скла, стінових матеріалів, в'яжучих і оздоблювальних матеріалів, покрівельних матеріалів тощо.
Виробництво цементу зосереджене в містах, де є необхідна сировина (мергель, доломіти, вапняки). Цементні заводи працюють в Амвросіївці (Донецька область), в Єнакієвому, Дніпродзержинську, Здолбунові (Рівненська область) (Мал. 70), Балаклїї (Харківська область), Кам'янці-Подільському, в Гри-горівці (Миколаївська обл.). Виробництво збірних залізобетонних конструкцій налагоджено в Керчі, Одесі, Києві, Львові, Харківській області, а також в районах інтенсивного будівництва. Для спорудження будинку із збірного залізобетону потрібно вдвічі менше витрат праці та часу, ніж із цегли. Тільки залізобетон дав змогу зводити висотні будинки [1].

Мал. 70. Здолбунівський цементно - шиферний комбінат

Підприємства, що виробляють віконне скло, знаходяться в Києві, Львові, Запоріжжі, Херсоні, Костянтинівці та Лисичанську (Донбас).
Цегельні заводи розміщені в усіх областях. Вони споруджені навіть у селах, бо попит на цеглу надзвичайно великий.
Важливим будівельним матеріалом є граніт, який добувають у Житомирській, Черкаській, Київській областях та в Криму. Частину його використовують для виробництва щебеню. В Криму та на Одещині добувають мармур і черепашник. Отже, в Україні виробляється широкий асортимент (близько 400 назв) продукції промисловості будівельних матеріалів, необхідної для забезпечення потреб будівництва. Багато матеріалів, необхідних для будівництва, виробляють хімічні підприємства (фарби, лаки, клей, оліфи, смоли, пластмаси).

Бажано запам'ятати

Промисловість будівельних матеріалів – важлива галузь економіки. Від неї залежить будівництво житла, промислових, сільськогосподарських, транспортних об'єктів, шкіл, лікарень тощо. Більшість підприємств, що виробляють будівельні матеріали, зосереджена в місцях, де є відповідна сировина або споживач. Провідне місце у структурі промисловості будівельних матеріалів належить виробництву цементу і збірних залізобетонних конструкцій. Заводи залізобетонних конструкцій є в кожній області. Цементні заводи працюють у Донецькій, Рівненській, Харківській, Миколаївській областях. Основні райони виробництва скла – міста Донбасу (тут є відповідна сировина), а також Київ, Львів, Запоріжжя, Херсон.

Додатковий матеріал

[1] Перший в Україні висотний будинок було споруджено в Харкові у 1925-1929 pp. Це – будинок державної промисловості (Держпром) – 9 радіальних корпусів з монолітного залізобетону, згрупованих у три основні блоки. Довжина головного фасаду – близько 240 м, ширина центральної частини – 80 м, загальний об'єм – 340 000 кубометрів, максимальна кількість поверхів – 14. Будинок має 4,5 тис. вікон, 1,5 тис. дверей, 14 ліфтів.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Відвідайте найближчий будівельний майданчик. Розпитайте у робітників, звідки надходять до них будівельні матеріали.
2. Назвіть основні галузі промисловості будівельних матеріалів.
3. Яка сировина необхідна для виробництва цементу?
4. Які будівельні матеріали дають змогу швидкими темпами споруджувати будинки?

Другий рівень
1. На контурній карті позначте центри виробництва цементу.
2. Назвіть відомі вам будівельні матеріали. Що є сировиною для них? Складіть таблицю за такою формою:

Таблиця

3. Для виробництва яких будівельних матеріалів в Україні є найкращі умови?

Третій рівень
1. За кількістю зайнятих робітників промисловість будівельних матеріалів не поступається чорній металургії та паливній промисловості. Поясніть, якими факторами це зумовлено.
2. Який з двох чинників – сировинний чи споживчий – має вирішальне значення у розміщенні підприємств промисловості будівельних матеріалів?